6. Karnawał Latawców „Halo Ziemia tyka...Jej Wysokość Przyroda & Fantastyka!”

6. Karnawał Latawców "Halo Ziemia tyka...Jej Wysokość Przyroda & Fantastyka!"

6. edycja Karnawału Latawców wystartuje w Gdańsku na Wyspie Sobieszewskiej 29 maja 2021 r. o godz. 10:00. Tytuł przewodni festiwalu to bezpośrednie nawiązanie do przyrody (kosmiczne oblicze natury), jak i hołd dla twórczości wybitnego polskiego przedstawiciela fantastyki naukowej, pisarza, filozofa, futurologa i eseisty – Stanisława Lema.

6. edycja Karnawału Latawców jest zupełnie inna od poprzednich. Przede wszystkim wydłużyła się do aż 4 dni. Część atrakcji odbędzie się online (ze względów bezpieczeństwa), a część w plenerze, na terenie Gdańskiego Archipelagu Kultury – Wyspa Skarbów na ul. Turystycznej 3.

Ustanowiony przez Sejm RP 2021 Rok Lema jest dla organizatorów festiwalu pretekstem do tego, by aspekty technologii, kultury, nauki oraz przyrody połączyć w prawdziwym święcie konstruktorskim. Takim dla fanów dobrej zabawy, innowacji i twórczości jest Karnawał Latawców.

Od wielu lat Wyspa Skarbów GAK wspiera proces ochrony naturalnego środowiska na Wyspie Sobieszewskiej. Instytucja ta troszczy się o dobro otoczenia i planety, współpracuje z ekologami, biologami i przyrodnikami. I dlatego zależy jej na rozwijaniu idei projektu jakim jest Zielona Instytucji Kultury. Dla tej instytucji Natura to Kultura, a Kultura to Natura.

Na profilu wydarzenia pojawił się komunikat:

Młodzi konstruktorzy! Wzywamy Was do reprezentowania Planety Ziemi podczas międzygalaktycznego konkursu na najciekawszy, własnoręcznie wykonany latawiec nawiązujący do tematu festiwalu. Poczujcie się jak bohaterowie „Cyberiady” – Trurl i Klapaucjusz, a będziecie w stanie skonstruować wszystko, czego zapragniecie!.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ (plenerowo) – teren GAK Wyspa Skarbów ul. Turystyczna 3

29 maja 2021

• 10:00–18:00 – KOSMICZNE OBLICZE NATURY – malowanie na żywo muralu Michaliny Niebrzydowskiej;

• 11:00–15:00 – LITERATURA MARZEŃ I FANTASTYCZNYCH ZDARZEŃ – Strefa Relaksu. Prowadzenie – Biblioteka na Wyspie, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku;

• 11:00 – MISJA KOLONIZACJA! – wystawa edukacyjna na terenie GAK Wyspy Skarbów i podcast edukacyjny online. Prowadzenie Stacja Biologiczna Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego;

• 12:00–15:00 – NAUKA, TECHNIKA kontra NATURA – QUIZ wiedzy. Prowadzenie: Paweł Jarczewski animator GAK Wyspy skarbów, Mieczysława Cierpioł prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej;

• 12:00–15:00 – ROK MYŚLIWCA + LEMOniada GRATIS! – unikalne, muzealne pocztówki oraz smakowe arcydzieło kierownika Fundacji Plaster;

• 12:00 – I loveLEM & WYSPA – tworzenie muralu przez dzieci. Prowadzenie – Paulina Llera Arias instruktorka plastyki GAK Wyspa Skarbów;

30 maja 2021

• 12:00 – 14:00 – KONKURS NA NAJCIEKAWSZY LATAWIEC – finał, plaża – wejście nr 16 (wyłącznie dla uczestników Konkursu, bez udziału publiczności);
Online – Fb: Wyspa Skarbów GAK

• 30 maja 2021 r. godz.18:00 – RZEKA – premiera utworu autorstwa duetu Bzy;

31 maja 2021

17:00 – poLEMika – rozmowa FANTASTYCZNYCH ekspertów o lemologii stosowanej, prowadzenie: dr Marta Kładź-Kocot, Krzysztof Sokołowski;

1 czerwca 2021

18:00 – CZY „PTASI RAJ” TO EDEN? Wykład edukacyjny, prowadzenie – Alicja Bielska, Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.

Dla uczestników konkursu na najciekawszy latawiec organizatorzy przewidzieli nagrody główne w postaci gotówki.

I miejsce – 1000 zł, fundator – Andrzej Stelmasiewicz
II miejsce – 600 zł, fundator – Gdański Archipelag Kultury
III miejsce – 400 zł, fundator – Gdański Archipelag Kultury

Nadleśnictwo Gdańsk – Leśniczówka Sobieszewo wsparło Wyspę Skarbów GAK w procesie stworzenia unikalnych statuetek dla laureatów Konkursu!

6. Karnawał Latawców został objęty Patronatem Honorowym przez Polską Agencję Kosmiczną oraz Polską Fundację Fantastyki Naukowej.

Patronat medialny na wydarzeniem sprawują: Gdańsk.pl, Trojmiasto.pl oraz Radio Eska.

Więcej informacji o wydarzeniu i konkursie pod linkiem.

Źródło: GAK

Oprac. Paweł Z. Grochowalski