Przejdź do treści

Aktualizacja oprogramowania łazika Curiosity

NASA dokonała aktualizacji oprogramowania marsjańskiego łazika Curiosity. W najbliższych dniach ma też wykonać serię zdjęć kół łazika, aby sprawdzić ich stan.

Operacja aktualizacji oprogramowania sondy marsjańskiej została przeprowadzona 20 grudnia 2013 r. Została przyspieszona względem planów, gdyż 7 listopada 2013 r. nastąpił nieoczekiwany restart sondy.

Nowa wersja oprogramowania ma numer 11. Proces pełnego przejścia z wersji 10 na 11 potrwa około tygodnia. Była to trzecia aktualizacja oprogramowania od momentu lądowania Curiosity na powierzchni Marsa 6 sierpnia 2012 r.

Najbliższe plany dla łazika to wykonanie serii zdjęć jego kół. Zespół kontroli misji chce dokładnie sprawdzić ich stan, bowiem w ostatnim czasie znacząco wzrosło zużycie kół. Prawdopodobnie ma to związek z terenem, po którym ostatnio podróżował łazik Curiosity. Jak mówią przedstawiciele NASA, koła mogą przetrwać znaczne uszkodzenia i nie wpłynie to w istotny sposób na zdolności poruszania się Curiosity, ale wiedza o wpływie terenu na koła pozwoli na lepsze planowanie tras w przyszłości.

Więcej informacji:

Reklama