Przejdź do treści

aLE kosMos! W tę sobotę wystawa astrofotografii w Hugonówce

Zdjęcie Drogi Mlecznej z Łapszanki - kwiecień 202. Fot. Michał Kałużny

Już w najbliższą sobotę (26 czerwca) mamy okazję zajrzeć w głąb Kosmosu. I to głębokiego Kosmosu, bo w planie jest zarówno wyraźne pasmo naszej galaktyki Drogi Mlecznej i mgławice planetarne, jak i liczne obiekty pozagalaktyczne – inne galaktyki.

Astrofotografia to dziedzina fotografii zajmująca się zdjęciami nieba i obiektów astronomicznych. Często są to właśnie galaktyki i mgławice, ale również Księżyc, planety Układu Słonecznego, gwiazdy czy koniunkcje różnych ciał niebieskich. Technika ta pozwala również na pokazanie tych obiektów, które dla ludzkiego oka są zbyt słabe do zaobserwowania. Zastosowanie odpowiednio długiego czasu ekspozycji (liczonego często w godzinach) umożliwia przy tym zebranie z danego obszaru nieba dużej ilości fotonów, dzięki czemu bardzo odległe obiekty możemy zobaczyć na takich precyzyjnych zdjęciach niemal na własne oczy. Co ciekawe, pionierami astrofotografii byli John William Draper i jego syn Henry Draper, który w 1880 roku jako pierwszy sfotografował obiekt pozasłoneczny, Wielką Mgławicę w Orionie (M42). Więcej o nich obojgu można przeczytać w najnowszym numerze czasopisma “Urania - Postępy Astronomii” (3/2021).

Plenerowa wystawa astrofotograficzna Michała Kałużnego (Astrofotografia.pl) odbywa się w ramach cyklu "aLE kosMOs!" i z okazji roku Lema – literackiego patrona roku 2021. Michał Kałużny od kilkunastu lat specjalizuje się w astrofotografii głębokiego nieba. Od 2006 roku współpracuje z Polskim Towarzystwem Astronomicznym, jest też współwydawcą kalendarza Astrofotografii Amatorskiej. Współorganizował i prowadził Polsko-Szwajcarskie Warsztaty Astrofotografii w Lesznie oraz Warsztaty Astrofotografii AstroShot Delta Optical w Tucznie, od 2017 jest współorganizatorem Bieszczadzkich Warsztatów Astrofotografii „Szlakiem Gwiazd”. Jako redaktor pracuje dla czasopism „Urania – Postępy Astronomii”, „Vademecum Miłośnika Astronomii”, “Astronomia”, „Komputer Świat” i Optyczne. pl.

Zdjęcia o tematyce astronomicznej autor opublikował jak dotąd w kilkudziesięciu różnych książkach i wydawnictwach, m.in. jako pierwszy Polak w znanym anglojęzycznym magazynie Sky&Telescope. Teraz, na spotkaniu w Konstancinie, będzie zachęcał nie tylko do fotografowania, ale i obserwacji nocnego nieba. Będzie też możliwość zadawania pytań! Wstęp wolny.

Kiedy i gdzie: 26 czerwca 2021 od godziny 17.00, Altana przy Hugonówce, Konstancin-Jeziorna pod Warszawą (trasa).

Uwaga! W czasie wydarzeń obowiązuje reżim sanitarny (maseczki, dystans, dezynfekcja, zakaz jedzenia)

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: aLE kosMos!

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Na ilustracji: Zdjęcie Drogi Mlecznej z Łapszanki - kwiecień 202. Fot. Michał Kałużny

Reklama