Przejdź do treści

ALMA odkryła wielki gorący kokon wokół małej gwiazdy

Wizja artysty protogwiazdy w MM3, otoczonej obłokiem gorącego gazu. Źródło: NAOJ

Naukowcy w oparciu o obserwacje zgromadzone przy wykorzystaniu teleskopu ALMA (ang.  Atacama Large Millimeter / submillimeter Array) odkryli wielki obłok molekularny otaczający młodą gwiazdę. Obłok ten jest około 10 razy większy od tych, jakie dotychczas znajdowano wokół gwiazd podobnych do Słońca. To odkrycie pokazuje, że proces formacji gwiazdowej jest bardziej różnorodny niż dotychczas uważano.

Gwiazdy powstają w obłokach zimnego (o temperaturze około – 260 stopni Celsjusza) gazu i pyłu. Podczerwone ciemne obłoki (ang. infrared dark clouds, IRDC) są gęstymi obszarami obłoków gazu i pyłu, miejscami, gdzie powstają właśnie gromady gwiazd. Większość gwiazd powstaje w gromadach, dlatego badanie IRDC jest kluczowe dla zrozumienia procesów formowania się gwiazd.

Młoda gwiazda otoczona jest przez obłok gazu i pyłu, który rozgrzewa się od środka. Temperatura w centralnej części takiego obłoku może osiągać -160 stopni Celsjusza. W tych względnie gorących (jak na kosmiczne warunki) jądrach następuje sublimacja różnych cząstek, które wcześniej uwięzione były w lodowym płaszczu.

Międzynarodowy zespół badawczy kierowany przez Takeshi Sakai z Uniwersytetu Electro -Communication w Japonii wykorzystał dane zgromadzone przez teleskop ALMA do analizy obłoku G34.43 00,24 MM3 (MM3). Szczegółowa analiza przeprowadzona przez naukowców pokazała, że temperatura obserwowanego w obłoku metanolu wynosi -140 stopni Celsjusza. Wynik ten wskazuje, że wewnątrz MM3 kryje się młoda gwiazda otoczona gorącym jądrem. Oszacowano również, że rozmiar tego jądra jest większy od typowo obserwowanych w tego typu obiektach.

Oprócz linii metanolu zespół badawczy obserwował również emisję w zakresie radiowym siarczku węgla oraz tlenku krzemu w materiale wypływającym z cetrum. Mierząc prędkość wypływu i jego rozmiar na niebie udało się oszacować jego wiek na zaledwie 740 lat. Oznacza to, że gwiazda znajdująca się w środku jest naprawdę bardzo młoda.

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: Alicja Wierzcholska | astronomy.com

Na zdjęciu: Wizja artysty protogwiazdy w MM3, otoczonej obłokiem gorącego gazu. Źródło: NAOJ

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama