Przejdź do treści

Anteny LOFAR ukazują olbrzymią poświatę emisji radiowej otaczającą gromadę galaktyk

Złożony obraz gromady galaktyk Abell 2255.

Zespół astronomów zaobserwował ogromną poświatę emisji radiowej wokół gromady tysięcy galaktyk. Połączyli oni dane z anten LOFAR, które były skupione przez 18 nocy na obszarze wielkości czterech Księżyców w pełni. Jest to pierwszy przypadek, w którym astronomowie byli w stanie uchwycić emisję radiową z tak dużego obszaru przez tak długi czas i tak szczegółowo.

Astronomowie badali gromadę galaktyk Abell 2255. Jest to gromada tysięcy galaktyk znajdująca się około miliarda lat świetlnych od Ziemi w kierunku konstelacji Smoka. Nowe obrazy są 25 razy ostrzejsze i mają 60 razy mniej szumu niż zdjęcia wykonane prekursorem LOFAR. Zespół musiał opracować nowe techniki przetwarzania dużej ilości danych.

Turbulencje i wstrząsy
Na podstawie nowych obrazów i naszych obliczeń uważamy, że emisja radiowa z Abell 2244 została wygenerowana podczas formowania się gromady – mówi prowadzący badania Andrea Botteon (Leiden University i Università di Bologna/INAF, Włochy). Dodaje, że po raz pierwszy astronomowie badali te procesy daleko od centrum gromady. W naszej teorii zakładamy, że cząstki są przyspieszane przez olbrzymie turbulencje i wstrząsy powstałe podczas formowania się gromady. Z kolei te ruchy mogą również wzmacniać pola magnetyczne.

W przyszłości badacze chcą skierować teleskopy LOFAR i jeszcze nie zbudowane teleskopy, takie jak Square Kilometer Array na dłuższe okresy czasu na inne gromady galaktyk. Ponadto, zamierzają oni obserwować Abell 2255 bardzo szczegółowo. Dzięki temu mają nadzieję dowiedzieć się więcej o tak zwanej kosmicznej sieci, która łączy gromady galaktyk.

Praca została opublikowana w czasopiśmie Science Advances.

 

Więcej informacji:

Opracowanie: Agnieszka Nowak

Źródło: Astronomie

Na ilustracji: Złożony obraz gromady galaktyk Abell 2255. Źródło: ROSAT/LOFAR/SDSS/Botteon, i inni.

Reklama