Przejdź do treści

ARISS SSTV Award, czyli Hermaszewski znów w kosmosie

ARISS

Generał Hermaszewski znowu w kosmosie? W pewnym sensie – nie osobiście, a w formie zdjęcia. Od 11 do 14 kwietnia 2018 roku Amateur Radio on the International Space Station (ARISS) organizuje akcję związaną z 40. rocznicą międzynarodowych lotów programu Interkosmos. Z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) będą na falach radiowych nadawane obrazy związane z tym programem. Przewidziano nawet nagrody za ich odbiór i odkodowanie.

12 kwietnia to Dzień Kosmonautyki. W tym roku z jego okazji od 11 do 14 kwietnia będzie m.in. prowadzona ciekawa akcja związana z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) i łącznością radioamatorską. ARISS Rosja chce w ten sposób uczcić 40. rocznicę projektu Interkosmos, w którym brała udział m.in. Polska – to właśnie w jego ramach w kosmos poleciał jedyny jak dotąd polski kosmonauta, gen. Mirosław Hermaszewski.

Na komputerze w rosyjskim module stacji ISS zapisane będą zdjęcia, która zostaną nadane na Ziemię przy pomocy łączności radioamatorskiej, a w szczególności pokładowego aparatu nadawczo-odbiorczego Kenwood TM-D710E. Zdjęcia, które nadadzą rosyjscy kosmonauci, będą związane z projektem Interkosmos. Ma wśród nich być również zdjęcie Hermaszewskiego.

Osoby, które swoim sprzętem radioamatorskim odbiorą obrazy i je zdekodują, mogą przesłać rezultat na specjalną stronę, a także otrzymać nagrodę ARISS SST Award (nagrody są w formie elektronicznego dyplomu okolicznościowego). Aby otrzymać nagrodę, należy zdekodować przynajmniej jeden z obrazów transmitowanych w ramach akcji. Zdjęcia będą nadawane ze stacji ISS na częstotliwości 145 800 MHz w trybie PD120 od godz. 13:30 w dniu 11 kwietnia do godz. 20:20 w dniu 14 kwietnia 2018 roku. Odebrany obraz nie musi być idealnej jakości, ale powinien być rozpoznawalny. Szczegóły i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie ARISS SST Award.

Jak odebrać takie sygnały radiowe? Wystarczy użyć odbiornika DVB-T USB i zainstalować odpowiednie oprogramowanie na komputerze. Nie jest potrzebne żadne zezwolenie radiowe (takowe jest potrzebne jedynie przy nadawaniu). Warto przeczytać instrukcję, którą opracował Sławomir Szymanowski z Ostrowa Wielkopolskiego (zamieszczamy ją za zgodą autora).

Od strony organizacyjnej w akcję zaangażowani są także Polacy: Sławomir Szymanowski – nauczyciel z Ostrowa Wielkopolskiego, oraz dr Armand Budzianowski – mieszkaniec Koła.

Akcja organizowana jest przez ARISS Rosja, które jest częścią ARISS, czyli międzynarodowego projektu prowadzonego przez radioamatorów we współpracy z NASA, ESA i innymi partnerami. Jego celem jest komunikacja radiowa z astronautami i kosmonautami ze stacji orbitalnej. ARISS ma duże walory edukacyjne. Mogą się do niego zgłaszać szkoły z całego świata (w tym z Polski) i przy pomocy wolontariuszy nawiązać łączność na żywo z astronautami w momencie, gdy stacja ISS będzie przelatywała nad okolicą szkoły. Najbliższe takie łączności z uczestnictwem polskich szkół odbędą się od 23 do 29 kwietnia i od 21 do 27 maja 2018 roku. Zachęcamy szkoły do zgłaszania się do kolejnych edycji.

Obszernie na temat ARISS pisaliśmy w Uranii nr 1/2016.

Opracowanie: Krzysztof Czart

Więcej informacji:

 

 

Reklama