Przejdź do treści

Astro-Szkoła czyli spotkanie z astronomią lekką, łatwą i przyjemną

Plakat Astro-Szkoła. Źródło: Astrobaza Kopernik

W Toruniu rozpoczął się projekt związany z popularyzacją astronomii i nauk ścisłych nazwany „Astro-Szkoła”. Ciekawi ludzi, wirtualne podróże, odkrywanie kosmicznych tajemnic, astro-sztuka czy astrofotografia czekają do końca 2015 r. na uczestników projektu w trzech Astrobazach: w Kruszwicy, Unisławiu i w Inowrocławiu.

Województwo kujawsko-pomorskie jest polskim zagłębiem astronomicznym. Wiedzę i edukacje „produkuje” się tu w 14 Astrobazach, w Centrum Astronomii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika, w planetariach w Toruniu i w Grudziądzu, obserwatoriach w Bydgoszczy, Grudziądzu, Niedźwiadach, Strzelnie, Toruniu czy we Włocławku. Ponadto na terenie województwa znajduje się obserwatorium w Piwnicach pod Toruniem z dwoma radioteleskopami (o średnicy 15 i 32 m), a w planach jest budowa największego w Europie ponad 100-metrowego radioteleskopu w Borach Tucholskich.

Astro-Szkoła to już kolejna propozycja dla mieszkańców regionu kujawsko-pomorskiego dotycząca popularyzacji astronomii i nauk ścisłych. W 2014 roku odbył się cykl Prelekcji Kopernikańskich „Jak Kopernik odkrył niebo?” w 14 kujawsko-pomorskich Astrobazach.

Aktualny projekt to innowacyjna formuła zajęć popularyzujących naukę, która zamiast konwencji wykładu, proponuje żywe lekcje astronomii popularnej przy wykorzystaniu potencjału Astrobaz.

W ramach zajęć, które będą miały interdyscyplinarny charakter, uczestnicy będą mogli zapoznać się z różnorodnymi wątkami związanymi z fotografią, optyką atmosferyczną czy historią nauki, a wszystko to ma być bogato ilustrowane multimediami. Możemy spodziewać się wirtualnej wyprawa na Marsa i inne planety, poznawania przyrody Plutona i jego księżyców, odkrycia tajemnicy obłoków srebrzystych czy zapoznania się ze sztuką astro-krajobrazu, w tym z astrofotografią. Ponadto przewidziane są spotkania z ciekawymi ludźmi związanymi z aktualną tematyką zajęć. Prelekcjom towarzyszyć będzie autorska, mobilna wystawa astrofotografii ukazujących piękno nieba gwiaździstego nad Pomorzem i Kujawami. 

W roku 2015 planowane warsztaty będą odbywały się w budynkach trzech Astrobaz: w Kruszwicy, w Inowrocławiu i w Unisławiu. Pomyślane zostały tak, aby zajęcia przyciągnęły nie tylko młodzież szkolną, ale możliwie jak najwięcej zainteresowanych mieszkańców danej okolicy.

Najbliższe spotkanie będzie miało miejsce już 24 listopada 2015 w Kruszwicy, w Gimnazjum nr 1 przy ul. Kujawskiej 22. Koordynatorami tej bazy są panie Ilona Dybicz i Magdalena Musiałowska. (profil Astrobazy w Kruszwicy na fb https://www.facebook.com/Astrobaza-w-Kruszwicy-1409002819334562/?fref=ts)

Kolejne spotkanie odbędzie się 9 grudnia 2015 w Unisławiu, w Zespole Szkół przy ul. Lipowej 31. Koordynatorem tej bazy są Monika Bobin, Zbigniew Buliński oraz Marek Jabłoński. (profil Astrobazy Unisław na fb https://www.facebook.com/Astrobaza-Unis%C5%82aw-221147981396331/?fref=ts)

A ostanie w roku 2015 14 grudnia 2015 w Inowrocławiu w I LO im. Jana Kasprowicza przy ul. 3 Maja 11/13. Koordynatorami tej bazy są panowie Eugeniusz Mikołajczak i Andrzej Podbielski. (profil Astrobazy Inowrocław na fb https://www.facebook.com/astrobazainowroclaw?fref=nf)

W 2016 roku planowane są kolejne spotkania z Astro-Szkołą.

Spotkania poprowadzi Piotr Majewski –  członek Rady Programowej projektu ASTROBAZA KOPERNIK, Mistrz Mowy Polskiej, dziennikarz Polskiego Radia PiK, autor licznych publikacji radiowych, telewizyjnych i prasowych poświęconych tematyce astronomicznej. 

Zadanie jest realizowane przez Wydział Projektów Edukacyjnych i Stypendiów w Departamencie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu i finansowane w ramach Strategii Edukacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Źródło: http://astrobaza.kujawsko-pomorskie.pl

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Na ilustracji: Plakat Astro-Szkoła. Źródło: Astrobaza Kopernik

Reklama