Przejdź do treści

„Astro-Szkoła” w Jaśle

W Integracyjnej Szkole Podstawowej nr 12 im. Ignacego Łukasiewcza w Jaśle, która wchodzi w skład Zespołu Szkół Miejskich nr 3, odbywają się warsztaty z astronomii dla najmłodszych uczniów

W Integracyjnej Szkole Podstawowej nr 12 im. Ignacego Łukasiewcza w Jaśle, która wchodzi w skład Zespołu Szkół Miejskich nr 3, odbywają się warsztaty z astronomii dla najmłodszych uczniów. Prowadzi je nauczycielka geografii Jadwiga Moskal.

Wśród najmłodszych dzieci astronomia cieszy się dużym zainteresowaniem. Wpływ na to mają niewątpliwie różnorakie wydarzenia astronomiczne (m.in. wycieczki, pokazy, obserwacje, konkursy), w których biorą udział uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum.

W tej sytuacji powstała potrzeba stworzenia dwóch grup zajęciowych. W grupie pierwszej znalazły się sześcio- i siedmiolatki z klas pierwszych. A w grupie drugiej uczniowie z klas drugich i trzecich. Zajęcia odbywają się naprzemiennie, to znaczy, że obie grupy mają warsztaty astronomiczne dwa razy w miesiącu co dwa tygodnie.

Zajęcia z Układu Słonecznego. Źródło: ISP nr 12 w Jaśle

Zajęcia z Układu Słonecznego. Źródło: ISP nr 12 w Jaśle

 

We wrześniu grupa pierwsza, czyli młodsza, zrobiła makiety Księżyców z masy solnej. Zostały zaznaczone na nich najważniejsze obiekty obserwowanej z Ziemi strony naszego satelity. Kiedy już makiety zostały wysuszone, dzieci miały sporo zabawy przy ich kolorowaniu. Natomiast w październiku młodsi uczniowie poznawali tajniki pracy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i w związku z tym uczestnicy warsztatów budowali rakiety z balonów w celu poznania zasady działania silników rakietowych (odrzut - trzecia zasada dynamiki Newtona). Sporo emocji wzbudziły wśród dzieci zawody polegające na puszczaniu balonów i ocenianiu, który dalej poleci.

Te same zajęcia zostały przeprowadzone również w starszej grupie wiekowej i do tego z podobnym efektem. Ponadto starsza grupa zajmowała się również sztucznymi satelitami, m.in. wykonała model satelity CHEOPS-a. Podczas tych zajęć zastały omówione części składowe tego satelity. Dodatkowo dzieci wykonały prace plastyczne, które zostały wysłane do ESA na konkurs plastyczny związanymi z misją CHEOPS. Najlepsze z nich zostaną umieszczone na pokładzie tego satelity (o tym konkursie możecie przeczytać w artykule pt. "ESA wyśle rysunki twoich uczniów w kosmos".

Obydwie grupy poznawały również Układy Słoneczny.

O kolejnych zajęcia z astronomii dla najmłodszych poinformujemy Was niedługo. Mamy nadzieję, że te zajęcia znajdą naśladowców w innych polskich szkołach. Bo dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, są najmilszymi i najpilniejszymi odkrywcami kosmosu.

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: Jadwiga Moskal/ISP nr 12
 
Opracowanie: Jadwiga Moskal/Paweł Z. Grochowalski
 
(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Na zdjęciu powyżej:  Zawody w puszczaniu rakiet z balonów. Źródło: ISP nr 12 w Jaśle.

Reklama