Przejdź do treści

AstroCamera 2023: do końca kwietnia czekamy na najpiękniejsze zdjęcia nieba!

AstroCamera

Trwa XI edycja międzynarodowego konkursu astrofotograficznego AstroCamera. Hevelianum czeka na zgłoszenia do końca kwietnia 2023 roku.

AstroCamera to coroczny konkurs organizowany przez gdańskie centrum nauki Hevelianum. Dotyczy astrofotografii i jest skierowany do miłośników astronomii i amatorów fotografowania. Idea konkursu narodziła się w 2011 roku, który ogłoszono Rokiem Jana Heweliusza ze względu na 400. rocznicę urodzin badacza. Heweliusz, patron Hevelianum, to gdański astronom i artysta, który z wielką pasją i poświęceniem rejestrował w najmniejszych szczegółach tak ważne zjawiska astronomiczne, jak zaćmienia, komety, czy plamy słoneczne. Był też twórcą najdokładniejszych XVII-wiecznych map Księżyca.

Zgłoszenia konkursowe przyjmujemy do 30 kwietnia 2023 roku w trzech kategoriach:

  • KATEGORIA I. Obiekty głębokiego nieba – należą do nich m.in. galaktyki, mgławice czy gromady gwiazd;
  • KATEGORIA II. Obiekty Układu Słonecznego, takie jak: Słońce, Księżyc, planety, komety i wszystkie zjawiska im towarzyszące;
  • KATEGORIA III. Astrokrajobraz – dotyczy wszystkich obiektów i zjawisk na niebie eksponowanych z ziemskim krajobrazem.  

Laureatów, jak co roku wybierze  jury, w którego skład wchodzą uznani badacze i popularyzatorzy astronomii, astrofizyki i fotografii. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne.

Potencjał i wyobraźnia naszych laureatów zaskakuje nas za każdym razem. Liczymy, że również w tym roku zabierzecie nas w kolejną podróż marzeń.

Dla tych, którzy chcą zacząć swoją przygodę z astrofotografią, przygotowaliśmy też bezpłatny poradnik, w którym znajduje się zbiór niezbędnych wskazówek i informacji, jakie powinien zdobyć każdy początkujący astrofotograf.

Wyróżnienie – Astrokrajobraz 2022. Łukasz Żak (Polska), Droga Mleczna Bieszczady

Wyróżnienie – Astrokrajobraz 2022. Łukasz Żak (Polska), Droga Mleczna Bieszczady

XI edycja AstroCamery

 

Czytaj więcej:

 

 

Opracowanie: Magdalena Maszewska

Źródło: Hevelianum

Reklama