Przejdź do treści

Astronarium nr 21 o planetach wokół pulsara

Aleksander Wolszczan w programie "Astronarium"
Najnowszy odcinek programu telewizyjnego "Astronarium" będzie poświęcony planetom pozasłonecznym, a dokładniej planetom wokół pulsara. Będą piękne zdjęcia z Obserwatorium Arecibo oraz rozmowa z odkrywcą pierwszego układu planetarnego prof. Aleksandrem Wolszczanem. Premiera w sobotę 19 marca 2016 r o godz. 17.00 na kanale TVP 3, czyli we wszystkich regionalnych kanałach Telewizji Polskiej.

Planety krążące wokół innych gwiazd astronomowie próbowali znaleźć od dawna. Pierwszym, któremu się to udało był polski astronom, prof. Aleksander Wolszczan. Odkrycie opublikowane w 1992 było bardzo zaskakujące - nikt nie spodziewał się planet okrążających pulsara, umarłą gwiazdę powstałą w wyniku wybuchu supernowej. W kolejnych latach znaleziono następne planety, już koło normalnych gwiazd, a obecnie znamy ich już setki, a nawet pojedyncze tysiące.

"Astronarium" nr 21 jest końcowym odcinkiem drugiej serii cyklu. Nagrania odbywały się przy radioteleskopie Arecibo - największym radioteleskopie świata. To właśnie tym instrumentem polski naukowiec odkrył planety towarzyszące pulsarowi.

Emisja premierowa zapowiedziana jest na sobotę 19 marca 2016 r. o godz. 17.00 na antenie TVP 3, czyli w TVP Warszawa, TVP Poznań, TVP Gdańsk, itd. w zależności od regionu kraju. Powtórka odcinka będzie po północy, a później w środę. Program można także oglądać w internecie (na TVP Stream) we wszystkich godzinach, w których jest emitowany na antenie telewizyjnej. Po paru tygodniach odcinki trafiają także na oficjalny kanał programu na YouTube.

Zaplanowana jest już trzecia seria "Astronarium", która będzie liczyła 13 odcinków.

Więcej informacji:

Na zdjęciu:
Profesor Aleksander Wolszczan podczas nagrania do programu "Astronarium" w Obserwatorium Arecibo w Portoryko.

Reklama