Przejdź do treści

Astronarium nr 23 o astronomii w szkole

W sobotę 30 kwietnia o godz. 17.00 premiera nowego odcinka "Astronarium" na antenie TVP 3. Tym razem będzie o astronomii w szkole. Zobaczycie szkolne obserwatoria - astrobazy, uczniów pasjonujących się kosmosem i dwa ogólnopolskie konkursy będące kuźnią przyszłych polskich astronomów.

Astronomia zniknęła ze szkoły jako przedmiot już dość dawno temu. Stała się elementem przedmiotu "Fizyka i astronomia", ale ilość materiału astronomicznego jest na lekcjach minimalna. Co więcej, nikt nie jest pewien czy kiedyś podobny los nie spotka fizyki jako przedmiotu szkolnego.

Czy w takich warunkach możliwa jest edukacja astronomiczna w szkołach? W programie zostaną pokazane przykłady takich działań. W województwie kujawsko-pomorskim działa sieć kilkunastu szkolnych obserwatoriów, zwanych astrobazami. Z kolei od kilkudziesięciu lat organizowane są w całej Polsce dwa bardzo istotne konkursy astronomiczne, gromadzące młodzież zainteresowaną kosmosem. Jednym jest szkolna Olimpiada Astronomiczna, a drugim Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne w Grudziądzu (OMSA). W tym odcinku "Astronarium" będzie można zobaczyć młodzież szkolną zafascynowaną astronomią i tajemnicami Wszechświata.

Więcej informacji:Reklama