Przejdź do treści

Astronarium nr 29 o planetariach

Tym razem tematem telewizyjnego serialu naukowego "Astronarium" będą planetaria. Zobaczymy całą ich różnorodność: wielkie w Chorzowie, supernowoczesne w Łodzi, szkolne w Potarzycy, a nawet mobilne. Premiera odcinka w środę 5.10.2016 r. o godz. 15:35 w TVP 3, a powtórka po północy i w czwartek.

Planetarium to nazw aparatury, który służy do pokazywania wyglądu nieba. Od niej planetariami nazwano placówki, w których działa taka aparatura. Ale we współczesnych planetariach coraz częściej nie doświadczymy widoku tradycyjnego projektora planetaryjnego, tylko jest on zastępowany przez projektory cyfrowe.

Redakcja "Astronarium" odwiedziła cztery miejsca - cztery różne planetaria będące przykładami wszystkich rodzajów planetariów użytkowanych obecnie w Polsce. Najpierw zobaczymy największe i najstarsze działające w naszym kraju Planetarium Śląskie w Chorzowie. Potem wybierzemy się do Łodzi, gdzie na początku 2016 roku otwarto nowe Planetarium EC1, jedno z najnowocześniejszych na świecie. Kolejnym przykładem będzie planetarium szkolne w Potarzycy skonstruowane w szkole przez nauczyciela. Na koniec z kolei poznamy planetaria mobilne, które nie potrzebują dużych budynków, tylko korzystają z nadmuchiwanych kopuł i można je rozstawić prawie w każdym miejscu.

Program jest produkowany przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Telewizję Polską. Do tej pory wyemitowano 26 odcinków. "Astronarium" jest emitowane co tydzień na trzech ogólnopolskich antenach telewizyjnych: TVP 1, TVP 3 oraz TVP Polonia. Emisje premierowe są na antenie TVP 3, czyli we wszystkich regionalnych kanałach Telewizji Polskiej (TVP Warszawa, TVP Bydgoszcz, TVP Kraków, itd.). Z kolei wcześniejsze odcinki pokazywane są w TVP 1 oraz TVP Polonia. Poprzednie odcinki można również oglądać w bardzo dobrej jakości na YouTube.

Produkcja programu została dofinansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerem medialnym "Astronarium" jest czasopismo i portal "Urania - Postępy Astronomii".

Więcej informacji:


Na zdjęciu:
Planetarium Śląskie w Chorzowie. Źródło: Astronarium.


Reklama