Przejdź do treści

Astronarium nr 31 o mikrofalowym promieniowaniu tła

Specjalny odcinek "Astronarium" prosto z NASA i Jet Propulsion Laboratory. Ekipa programu odwiedziła w USA polskiego astronoma, który brał udział w najważniejszych misjach kosmicznych badających "echo po Wielkim Wybuchu", czyli rozkład promieniowania mikrofalowego na całym niebie. Oglądajcie w środę i czwartek na TVP 3.

Tematem tego odcinka będą badania mikrofalowego promieniowania tła, zwanego też promieniowaniem reliktowym. Dochodzi ono z każdego punktu na niebie. Dzięki misjom satelitów COBE, WMAP i Planck wiemy coraz więcej o tym, jaki jest dokładnie rozkład tego promieniowania. Prof. Krzysztof Górski z JPL w Pasadenie opowie czego dowiadujemy się o Wszechświecie i jego początkach badając promieniowanie mikrofalowe z kosmosu. Polak brał udział m.in. w misji Planck.

"Astronarium" można oglądać na antenie TVP 3 w środy o godz. 15:35. Powtórki po północy i w czwartek. Dodatkowo emisje starszych odcinków są na TVP 1 w piątki i soboty oraz w TVP Polonia w środy.

Program jest produkowany przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Telewizję Polską. Do tej pory wyemitowano 30 odcinków. "Astronarium" jest emitowane co tydzień na trzech ogólnopolskich antenach telewizyjnych: TVP 1, TVP 3 oraz TVP Polonia. Emisje premierowe są na antenie TVP 3, czyli we wszystkich regionalnych kanałach Telewizji Polskiej (TVP Warszawa, TVP Bydgoszcz, TVP Kraków, itd.). Z kolei wcześniejsze odcinki pokazywane są w TVP 1 oraz TVP Polonia. Poprzednie odcinki można również oglądać w bardzo dobrej jakości na YouTube.

Produkcja programu została dofinansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerem medialnym "Astronarium" jest czasopismo i portal "Urania - Postępy Astronomii".

Więcej informacji:


Na ilustracji:

Mapa rozkładu mikrofalowego promieniowania tła po odjęciu Drogi Mlecznej i innych pobliskich obiektów. Źródło: Planck.


Reklama