Przejdź do treści

Astronarium nr 54 o Plutonie i planetach karłowatych

Astronarium nr 54

Już jutro premiera kolejnego odcinka cyklu telewizyjnego „Astronarium”. Tym razem będzie o planetach karłowatych badanych przez sondy kosmiczne (Pluton, Ceres) oraz tych znanych jedynie z obserwacji naziemnych (np. Haumea). Premiera w sobotę o godz. 8.05 w TVP 3, powtórki w środę oraz na YouTube.

Planety karłowate to dość nowa kategoria ciał w Układzie Słonecznym, wprowadzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU) na skutek sporów co do statusu Plutona i innych podobnych obiektów. Obecnie za planety w Układzie Słonecznym uznawane jest osiem ciał, od Merkurego do Neptuna, natomiast Pluton stracił miano planety i trafił do kategorii tzw. planet karłowatych – czegoś pośredniego pomiędzy planetoidami a planetami.

Według definicji planeta karłowata powinna krążyć wokół Słońca i mieć kulisty kształt – te dwie cechy są wspólne z planetami. Różnicą jest jednak trzeci warunek – normalne planety są obiektami dominującymi w otoczeniu swojej orbity („wyczyściły orbitę z innych ciał podobnej wielkości”), natomiast planetom karłowatym się to nie udało.

W odcinku będzie mowa m.in. o misjach kosmicznych New Horizons (bada Plutona) oraz Dawn (bada Ceres) oraz o ciekawych naziemnych obserwacjach Haumei. Sprawdźmy, co nowego dowiedzieliśmy się o tych ciałach w ostatnich latach i czy może to wpłynąć na dyskusję o ich statusie.

„Astronarium” to seria popularnonaukowych programów o astronomii i kosmosie realizowanych we współpracy Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) i Telewizji Polskiej, przy wsparciu finansowym od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerem medialnym programu jest czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”. Zdjęcia realizowane są przez ekipę telewizyjną z TVP 3 Bydgoszcz.

Zwiastun „Astronarium” nr 54

Więcej informacji:

Reklama