Przejdź do treści

Astronauci instalują na ISS drugi adapter cumowniczy dla komercyjnych statków załogowych

img

Astronauci Nich Hague i Andrew Morgan wyszli na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, aby dokonać montażu drugiego adaptera IDA do portu cumowniczego, który będzie wykorzystywany przez komercyjne statki załogowe firm SpaceX i Boeing.

218. spacer w historii działania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozpoczął się w środę 21 sierpnia o 14:27 czasu polskiego, kiedy astronauci przeszli na wewnętrzne zasilanie skafandrów kosmicznych i rozpoczęli wyjście przez śluzę Quest.

Celem spaceru było podłączenie adaptera IDA-3 do używanego przez wahadłowce portu cumowniczego PMA-3 w module Harmony.

Adapter cumowniczy IDA (International Docking Adapter) to zbudowany przez firmę Boeing system, który posiada port umożliwiający dokowanie nowych amerykańskich statków załogowych Dragon Crew i Starliner zgodnie ze standardem IDSS (International Docking System Standard). Z drugiej strony ważącego ponad 500 kg urządzenia znajduje się port kompatybilny z systemem APAS, z którego korzystały wahadłowce. Dzięki temu adapter IDA można podłączyć do portów cumowniczych PMA na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Jeden z adapterów IDA-2 został już zainstalowany na stacji, do portu PMA-2. Po raz pierwszy skorzystał z niego statek Crew Dragon, który na początku 2019 roku poleciał do ISS w pierwszej misji demonstracyjnej bez załogi. Poprzedni adapter IDA-1 został utracony podczas awarii rakiety Falcon 9, wynoszącej statek zaopatrzeniowy Dragon CRS-7 w 2015 roku. Od razu po utracie ładunku rozpoczęto budowę zapasowego egzemplarza. IDA-3 przyleciał na stację na pokładzie misji Dragon CRS-18 w lipcu br.

Przed spacerem za pomocą ramienia robotycznego i manipulatora Dextre, wyjęto adapter z niehermetyzowanej ładowni statku Dragon. Pierwszym zadaniem astronautów było podłączenie okablowania między portem PMA-3, a nowym adapterem. Następnie przystąpiono do fizycznego połączenia obu modułów, po czym para astronautów dokonała kolejnych połączeń, zdjęła pokrycie termiczne z adapatera i zasłoniła retroreflektor z portu PMA-3, używany przez wahadłowce. Na koniec astronauci zainstalowali pomoce nawigacyjne na adapterze.

Był to już trzeci spacer kosmiczny na koncie Nicka Hague. Do tej pory spędził on w skafandrze spacerowym 13 godzin i 24 minuty. Dla Andrew Morgana, było to pierwsze wyjście w przestrzeń. Spacer trwał 6 godzin i 32 minuty.

Źródło: NASA

Więcej informacji:


Na zdjęciu: Astronauci Nick Hague (po lewej) i Andrew Morgan podczas instalacji adaptera cumowniczego IDA-3 na module Harmony. Źródło: NASA TV.
 

Reklama