Przejdź do treści

Astronauci misji Crew-1 wrócili na Ziemię w statku Crew Dragon

img

Na Ziemię wróciło czworo astronautów misji Crew-1. Ich statek Crew Dragon "Resilience" wodował na spadochronach przy wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej.

Zakończyła się misja Crew-1, podczas której astronauci spędzili 6 miesięcy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Statek Crew Dragon, który zabrał ich na orbitę 15 listopada 2020 r. teraz sprowadził ich z powrotem na Ziemię. Kapsuła z astronautami opadła na spadochronach w pobliżu Panama City w Zatoce Meksykańskiej 2 maja 2021 r. o 8.56 czasu polskiego.

Załogę misji Crew-1 stanowili: Amerykanie Michael Hopkins (dowódca statku Crew Dragon), Victor Glover (pilot misji), Shannon Walker (specjalistka misji) oraz Japończyk Soichi Noguchi (specjalista misji). Na ISS wchodzili w skład Ekspedycji 64. Dzisiejszy powrót oznacza początek Ekspedycji 65, w której dowództwo nad stacją obejmie Japończyk Akihito Oshide.

Po wodowaniu do statku zbliżyła się grupa statków odpowiedzialnych za operację wyciągnięcia załogi. Kapsuła zostanie teraz wyłowiona i postawiona na pokładzie statku Go Navigator. Następnie astronauci zostaną wyciągnięci z kapsuły i przejdą pierwsze testy medyczne. Później zostaną przetransportowani helikopterem na wybrzeże, a następnie samolotem do Johnson Space Center w Houston.

Było to drugie odzyskiwanie załogi przeprowadzone przez SpaceX w ramach Komercyjnego Programu Załogowego. Pierwsze odbyło się w sierpniu 2020 r. kiedy statek Crew Dragon "Endeavour" z dwoma astronautami wracał z załogowej misji demonstracyjnej Demo-2.

 

 

 

Więcej informacji:

Na podstawie: NASA/SpaceX

Opracował: Rafał Grabiański

Na zdjęciu: Statek Crew Dragon "Resilience" opadający na spadochronach. Źródło: NASA/SpaceX.

 

 

 

Reklama