Przejdź do treści

Astronauci podłączyli zasilanie do europejskiej platformy naukowej na ISS w pierwszym spacerze kosmicznym 2021 roku

img

Astronauci Mike Hopkins i Victor Glover przeprowadzili pierwszy w 2021 roku spacer kosmiczny na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Celem wyjścia było podłączenie zasilania do europejskiej platformy naukowej Bartolomeo, montaż nowej anteny i pierwsze przygotowania do zamontowania nowych paneli słonecznych na stacji.

Amerykańscy astronauci wyszli na zewnątrz ISS w środę 27 stycznia. Spacer rozpoczął się oficjalnie o 12:28 czasu polskiego, kiedy obaj przełączyli się na wewnętrzne zasilanie ze skafandrów kosmicznych.

Spacer o oznaczeniu EVA-69 był pierwszym wyjściem w kosmos dla astronauty Victora Glovera i już trzecim spacerem Mike’a Hopkinsa.

Pierwszym zadaniem spaceru był montaż nowej anteny ColKa pasma radiowego Ka na europejskim module naukowym Columbus. Antena będzie komunikować się z siecią satelitów EDRS, przez którą dane z europejskiej części ISS trafiać będą do stacji naziemnych.

Po montażu anteny pojawiły się problemy z uruchomieniem elektrycznych podgrzewaczy. Po rozłączeniu i ponownym podłączeniu kabli zasilania problem został jednak zażegnany.

Kolejnym zadaniem na liście było ułożenie kabli i podłączenie zasilania do platformy naukowej Bartolomeo. Europejska platforma na zewnętrzne eksperymenty naukowe przyleciała do ISS w statku towarowym Dragon w 2020 roku i została też zainstalowana na module Columbus.

Astronauci ułożyli okablowanie, ale z powodu problemów z dwiema wtyczkami do platformy udało się podłączyć tylko 4 z 6 linii zasilania i przesyłu danych. Platforma będzie mogła funkcjonować w takim stanie w pewnym zakresie, ale do pełni możliwości trzeba będzie dokończyć podłączenia w którymś z przyszłych spacerów.

Glover następnie zdjął osłonę z nowozamontowanej anteny ColKa i przetransportował się za pomocą ramienia robotycznego „za stację”, by wykonać ręczne wyrzucenie „za burtę” niepotrzebnego już sprzętu.

Ostatnim zadaniem było usunięcie specjalnych zapięć do uchwytów, które pomagały przy pracy astronautów na spacerach kosmicznych obok paneli słonecznych w sekcji P6 stacji. Usunięcie tych elementów pomoże w przyszłym montażu nowych paneli słonecznych, które rozszerzą możliwości zasilania kompleksu.

Spacer kosmiczny trwał łącznie 6 godzin i 56 minut. Ta sama para astronautów wyjdzie w przestrzeń ponownie już w poniedziałek, 1 lutego. Ich zadaniem będzie wtedy instalacja i wymiana pary zewnętrznych kamer oraz instalacja ostatniego adaptera dla nowych akumulatorów systemu zasilania ISS. Ten spacer zakończy trwający od 2017 roku proces wymiany akumulatorów gromadzących energię elektryczną z paneli słonecznych.

W niedalekiej przyszłości NASA przeprowadzi jeszcze dwa spacery, w których system zasilania stacji zostanie przygotowany do instalacji nowych paneli słonecznych zbudowanych przez firmę Deployable Space Systems.

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: NASA/NSF/SFN

 

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Astronauta Victor Glover pracujący w sekcji P6, przygotowując miejsce pod montaż nowych paneli słonecznych. Źródło: NASA.

 

 

Reklama