Przejdź do treści

Astronauci rozpoczęli ostatnią serię wymian baterii na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

img

Amerykańscy astronauci Chris Cassidy i Bob Behnken wyszli na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, by rozpocząć wymianę ostatniego zestawu baterii systemu zasilania stacji.

Zasilanie elektryczne do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dostarcza zestaw dużych paneli fotowoltaicznych. Stacja złożona jest z czterech segmentów Truss, do których zamontowane są panele. Każdy z tych segmentów zasila parę linii. Łącznie na system stacji składa się 8 niezależnych linii zasilania.

Do tej pory energia elektryczna przechowywana była przez 48 baterii niklowo-wodorowych. Od 2016 r. trwa proces wymiany akumulatorów na lżejsze i nowocześniejsze litowo-jonowe. 24 takich baterii zastąpi zestaw 48 starych. Baterie były wysyłane do ISS przy pomocy japońskich statków transportowych HTV. Ostatnia taka dostawa nastąpiła w maju 2020 r.

Astronauci przeszli na zasilanie skafandrów spacerowych 26 czerwca o 13:32. Po wyjściu ze śluzy Quest przenieśli się do struktury S6 w skrajnej lewej części stacji. Struktura P6 to ostatnie miejsce wymiany akumulatorów na stacji. Jest to też najmłodsza struktura paneli na stacji, bo została zmontowana w 2009 r. Praca podczas piątkowego spaceru była wykonywana przy linii 1B.

Para spacerowiczów usunęła 3 stare akumulatory niklowo-wodorowe na tej linii. W zwolnione miejsca wstawione zostały dwie nowe baterie litowo-jonowe i adapter. Praca przebiegła na tyle szybko, że astronauci mogli przystąpić do rozpoczęcia dodatkowych zajęć, planowanych na następne wyjście.

Spacer trwał 6 godzin i 7 minut. Był to 228. spacer wykonywany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i 4. wyjście w tym roku. Zarówno dla Chrisa Cassidy i Boba Behnkena było to 7. wyjście w przestrzeń.

W przyszłym tygodniu zostanie przeprowadzony kolejny spacer kosmiczny, w którym wymieniona zostanie reszta akumulatorów linii 1B. W następnych dwóch spacerach taka praca zostanie wykonana na linii 3B w tym samym segmencie kompleksu.

 

Na podstawie: NASA/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Chris Cassidy I Bob Behnken podczas pracy przy swoich skafandrach spacerowych. Źródło: NASA.

 

 

Reklama