Przejdź do treści

Astronauci wybrani do udziału w misjach Artemis

Astronauci wybrani do udziału we wczesnych misjach księżycowych Artemis  Program powrotu na Księżyc Artemis budzi ostatnio duże emocje. W jego ramach, jeśli po drodze nie pojawią się kolejne komplikacje, astronauci już w latach 2024-2025 mają powrócić w okolice naszego naturalnego satelity – najpierw na jego orbitę, a rok później również na księżycową powierzchnię, gdzie dwójka szczęśliwców spędzi na badaniach i zbieraniu próbek nawet tydzień. Kim jednak będą wybrańcy?  Już wiele miesięcy temu NASA wybrała

Program Artemis wywołuje dziś duże emocje. W jego ramach, oczywiście jeśli po drodze nie pojawią się kolejne komplikacje, astronauci już w latach 2024-2025 mają powrócić w okolice naszego naturalnego satelity – najpierw na jego orbitę, a rok później na księżycową powierzchnię, gdzie dwójka szczęśliwców spędzi na badaniach i zbieraniu próbek około tygodnia. Kim będą Ci wybrańcy?

W rzeczywistości już wiele miesięcy temu NASA wybrała 18 astronautów, którzy tworzą Zespół Artemis (ang. Artemis Team), torując drogę kolejnym misjom na Księżyc w ramach programu Artemis. Wiceprezydent Mike Pence przedstawił ich podczas ósmego spotkania Narodowej Rady Kosmicznej w Kennedy Space Center NASA na Florydzie, w grudniu 2020 roku.

To niesamowite móc myśleć, że kolejny mężczyzna i pierwsza kobieta na Księżycu są wśród tych nazwisk, które właśnie odczytaliśmy. Astronauci z Artemis Team to przyszłość amerykańskiej eksploracji kosmosu, i ta przyszłość jest świetlana – mówił wówczas wiceprezydent Pence.

Astronauci z Zespołu Artemis pochodzą z rozmaitych środowisk, są w różnym wieku, mają też różną wiedzę, wykształcenie i doświadczenie. NASA ogłosi szczegółowe przydziały lotów dla wszystkich osób z zespołu później w miarę postępów programu kosmicznego. W razie potrzeby do zaprezentowanej drużyny mogą też z czasem dołączyć dodatkowi członkowie Zespołu, w tym międzynarodowi astronauci partnerscy. Zespół Artemis pomagają NASA w przygotowaniach do nadchodzących misji księżycowych m. in. współpracując z komercyjnymi partnerami agencji podczas opracowywania systemów lądowania załogowego. Astronauci przechodzą też stosowne szkolenia i rozwijają je na potrzeby programu. Będą również angażować społeczeństwo i przemysł w program Artemis i dalsze plany eksploracji kosmosu NASA.

Kim są członkowie zespołu? Ich wykształcenie i dotychczasowe doświadczenie zawodowe może w niektórych przypadkach nieco zaskakiwać. Jest wśród nich m. in. nauczyciel, ratownik, biolog morski i magister stosunków międzynarodowych.

Oto obecni członkowie Zespołu Artemis:

Joseph Acaba został wybrany na astronautę NASA w 2004 roku. W przestrzeni kosmicznej spędził łącznie 306 dni, odbył trzy spacery kosmiczne. Pochodzi z Anaheim w Kalifornii, ma tytuł licencjata w dziedzinie geologii, a także magistra w geologii i edukacji. Nim trafił do NASA, był nauczycielem: uczył nauk ścisłych oraz matematyki.

Kayla Barron została astronautkę w 2017 roku. Pochodzi z Richland w stanie Waszyngton, uzyskała tytuł licencjata w dziedzinie inżynierii systemów i magistra w dziedzinie inżynierii jądrowej. Jako oficer marynarki wojennej należała do pierwszych kobiet dopuszczonych do pracy w środowisku związanym z okrętami podwodnymi.

Raja Chari dołączył do astronautów w 2017 roku. Pułkownik w Siłach Powietrznych USA, wychował się w Cedar Falls w stanie Iowa. Otrzymał tytuł licencjata w dziedzinie inżynierii astronautycznej oraz magistra w dziedzinie aeronautyki i astronautyki. Absolwent U.S. Naval Test Pilot School. Nim trafił do NASA, pracował nad modernizacją F-15E, a następnie programem rozwoju F-35.

Matthew Dominick został wybrany na astronautę w 2017 roku. Urodzony w Kolorado. Ma tytuł licencjata z inżynierii elektrycznej i magistra inżynierii systemów. Ukończył również U.S. Naval Test Pilot School i był pilotem testowym specjalizującym się w startach i lądowaniach lotniskowców.

Victor Glover został astronautą w 2013 roku. Pochodzący z Pomony w Kalifornii dowódca Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie inżynierii ogólnej oraz magistra w dziedzinie inżynierii testów lotniczych, inżynierii systemów oraz wojskowej sztuki operacyjnej i nauki. Pilotował załogę Crew-1 Dragon Resilience, służył jako inżynier lotu Expedition 64 na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Warren Hoburg dołączył do korpusu astronautów w 2017 roku. Pochodzi z Pittsburgh w Pensylwanii, posiada tytuł licencjata z aeronautyki i astronautyki oraz doktorat z inżynierii elektrycznej i informatyki. Przed przyjściem do NASA był adiunktem w Massachusetts Institute of Technology (MIT) i sezonowym członkiem zespołu poszukiwawczo-ratowniczego w Yosemite.

Jonny Kim dołączył do NASA w 2017 roku. Urodził się w Los Angeles. Zaciągnął się do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych po ukończeniu szkoły średniej. Zamierza zrobić licencjat z matematyki, a następnie doktorat z nauk medycznych.

Christina Hammock Koch została astronautką w 2013 roku, dzierży rekord najdłuższego samotnego lotu w kosmos w wykonaniu kobiety. Spędziła w kosmosie aż 328 dni, odbyła sześć spacerów kosmicznych. Dorastała w Jacksonville w Północnej Karolinie, ma tytuły licencjata z inżynierii elektrycznej i fizyki oraz tytuł magistra z inżynierii elektrycznej.

Kjell Lindgren został wybrany na astronautę w 2009 roku. Spędził w kosmosie 141 dni i wykonał dwa spacery kosmiczne. Urodził się w Taipei na Tajwanie, ma tytuły licencjata biologii, magistra fizjologii układu krążenia oraz doktora medycyny. Zanim został astronautą, był chirurgiem pokładowym obsługującym misje promów i stacji kosmicznej.

Nicole A. Mann dołączyła do astronautów w 2013 roku. Obecnie szkoli się na pilota testów załogowych samolotu CST-100 Starliner firmy Boeing. Pochodzi z Petalumy w Kalifornii, gdzie uzyskała tytuły licencjata i magistra inżynierii mechanicznej.  Podpułkownik Korpusu Piechoty Morskiej USA. Wcześniej była pilotem myśliwca F/A-18.

Anne McClain ze Spokane w stanie Waszyngton dołączyła do korpusu astronautów w 2013 roku. W przestrzeni kosmicznej spędziła 204 dni, odbyła dotąd dwa spacery kosmiczne. Podpułkownik armii amerykańskiej, ukończyła U.S. Naval Test Pilot School jako pilot testowy śmigłowca. Ma tytuł licencjata z inżynierii mechanicznej/lotniczej i tytuły magistra z inżynierii kosmicznej i stosunków międzynarodowych.

Jessica Meir została wybrana na astronautkę w 2013 roku. Spędziła w kosmosie 205 dni i wykonała trzy spacery kosmiczne. Pochodzi z Caribou w stanie Maine, ma tytuł licencjata w biologii, tytuł magistra w dziedzinie studiów kosmicznych oraz doktorat z biologii morskiej. Przed przejściem do NASA studiowała fizjologię zwierząt w ekstremalnych środowiskach.

Jasmin Moghbeli została astronautką w 2017 roku. Major w Korpusie Piechoty Morskiej USA, wychowała się w Baldwin w stanie Nowy Jork. Otrzymała tytuł magistra w dziedzinie inżynierii lotniczej i kosmicznej. Ukończyła również szkołę pilotów testowych marynarki wojennej USA. Testowała helikoptery H-1.

Kate Rubins została wybrana na astronautkę w 2009 roku. Wychowała się w Napa w Kalifornii, ma tytuł licencjata z biologii molekularnej i doktorat z biologii nowotworów. Była pierwszą osobą, która przeprowadziła sekwencjonowanie DNA w kosmosie. Wykonała dwa spacery kosmiczne.

Frank Rubio został astronautą w 2017 roku. Podpułkownik armii amerykańskiej, uważa Miami na Florydzie za swoje rodzinne miasto. Uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie stosunków międzynarodowych i tytuł doktora medycyny. Zanim dołączył do NASA, służył jako pilot helikoptera Blackhawk i chirurg lotniczy.

Scott Tingle zgłosił się do NASA, by dołączyć do grupy astronautów w 2009 roku. Kapitan U.S. Navy. Spędził w kosmosie 168 dni, odbył jeden spacer kosmiczny. Pochodzi z Randolph w Massachusetts, ma tytuły licencjata i magistra inżynierii mechanicznej. Ukończył również Szkołę Pilotażu Testowego Marynarki Wojennej USA.

Jessica Watkins dołączyła do astronautów w 2017 roku. Pochodzi z Lafayette w Kolorado. Otrzymała tytuł licencjata w dziedzinie nauk geologicznych i środowiskowych oraz doktorat z geologii. Zanim została astronautką, była stypendystką w California Institute of Technology, gdzie pracowała jako członek zespołu naukowego ds. marsjańskiego łazika Curiosity.

Stephanie Wilson jest astronautką od 1996 roku. Weteranka trzech lotów promów kosmicznych, spędziła w kosmosie 42 dni. Urodziła się w Bostonie w stanie Massachusetts, uzyskała tytuł licencjata w dziedzinie nauk inżynieryjnych i tytuł magistra w dziedzinie inżynierii kosmicznej. Zanim została astronautką, pracowała nad sondą kosmiczną Galileo w NASA JPL.

 

Artemis Team - prezentacja

Źródło: NASA


Czytaj więcej:


Źródło: NASA

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Ilustracja (na górze): Artemis Team, od górnego lewego rogu do prawego dolnego: Joe Acaba, Kayla Barron, Raja Chari, Matthew Dominick, Victor Glover, Woody Hoburg, Jonny Kim, Christina Koch, Kjell Lindgren, Nicole Mann, Anne McClain, Jessica Meir, Jasmin Moghbeli, Kate Rubins, Frank Rubio, Scott Tingle, Jessica Watkins and Stephanie Wilson. Źródło: NASA / collectSPACE.com

Reklama