Przejdź do treści

Astronauci wymienili zepsutą antenę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

kayla barron spacer kosmiczny

Dwoje amerykańskich astronautów wyszło na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej aby dokonać wymiany zepsutej anteny pasma S w lewej części stacji.

Spacer o oznaczeniu EVA-78 został przeprowadzony 2 grudnia 2021 r. Początkowo był planowany na 2 dni wcześniej, jednak z powodu trudnego do oszacowania ryzyka związanego ze śmieciami kosmicznymi wyjście zostało przesunięte. Nie wiadomo czy opóźnienie ma bezpośredni związek z przeprowadzonym ostatnio przez Rosję testem broni antysatelitarnej ASAT.

Astronauci w składzie Thomas Marshburn i Kayla Barron (oboje USA) przeszli na zasilanie wewnętrzne swoich skafandrów spacerowych o 12.15 czasu polskiego. Wtedy oficjalnie rozpoczął się 13. w tym roku spacer kosmiczny na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zadaniem spaceru była wymiana jednego z dwóch zestawów antenowych SASA (S-Band Antenna Subassembly), które służą do dwukierunkowej komunikacji między stacjami naziemnymi, a stacją. Zestaw zepsuł się - po 20 latach prawidłowego działania - we wrześniu 2021 r. Przestało działać przesyłanie danych na Ziemię.

Po wyjściu na zewnątrz Thomas przetransportował się za pomocą ramienia robotycznego Canadarm2 do miejsca wymiany wadliwej anteny. W tym czasie Kayla przeszła do palety transportowej ELC-3, gdzie znajdowały się zapasowe jednostki SASA, czekające tam od 2011 r. Tam przygotowała jednostkę do wzięcia, a następnie dołączyła do Thomasa.

marshburn-iss
Marshburn transportujący się na ramieniu robotycznym Canadarm2 podczas spaceru kosmicznego EVA-78. Źródło: NASA.

Astronauci dokonali razem demontażu zepsutego modułu, po czym wrócili w miejsce palety ELC-3. Tam przymocowali ten moduł, a ze sobą wzięli nowe urządzenie. Oboje wrócili do miejsca instalacji anteny i przyłączyli nowy moduł. Wymiana poszła tak szybko, że kontrolerzy misji zdecydowali się zadać astronautom kilka dodatkowych prac. W tych zadaniach było między innymi poluzowanie śrub przy mocowaniach paneli słonecznych w sekcji kratownicowej P4. To tam będzie wkrótce montowany kolejny z nowych rozwijanych paneli słonecznych IROSA.

Dla wykonującego już 3. misję kosmiczną Thomasa Marshburna był to 5. spacer kosmiczny w karierze. Łącznie spędził on w skafandrze spacerowym czas 31 godzin i 1 minuty. Mając 61 lat stał się też najstarszym człowiekiem wykonującym spacer kosmiczny. Kayla Barron, która bierze udział w swojej pierwszej misji kosmicznej po raz pierwszy wychodziła na zewnątrz.

Był to 13. spacer kosmiczny przeprowadzony na ISS w tym roku i 245. w historii działania stacji. Trwa 66. Ekspedycja na ISS. Dowódcą stacji jest w tej chwili Anton Szkaplerow (Rosja). Na pokładzie stacji oprócz niego i spacerowiczów znajdują się też: Piotr Dubrow (Rosja), Mark Vande Hei, Raja Chari (obaj USA) oraz Matthias Maurer (Niemcy).

 

 

 

Więcej informacji:

Na podstawie: NASA/SN

Opracował: Rafał Grabiański

Na zdjęciu tytułowym: Kayla Barron podczas spaceru kosmicznego EVA-78. Źródło: NASA.
 

Reklama