Przejdź do treści

Astronautki Koch i Meir wykonują pierwszy spacer kosmiczny w 2020 roku

img

15 stycznia astronautki NASA Christina Koch i Jessica Meir wykonały pierwszy w 2020 roku spacer kosmiczny na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Celem ponad 7-godzinnego wyjścia była wymiana kolejnych akumulatorów w krańcowej sekcji P6 stacji.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trwa od 2017 roku proces wymiany starych baterii niklowo-wodorowych nowocześniejszymi zestawami litowo-jonowymi. W sumie 48 starych akumulatorów gromadzących energię z paneli słonecznych zostanie zastąpionych przez 24 nowsze jednostki.

W ostatnich miesiącach przeprowadzano spacery poświęcone wymianie baterii w najbardziej skrajnej lewej części stacji P6. 6 i 11 października 2019 roku Christinie Koch i Drew Morganowi udał się montaż 3 nowych baterii. Niedługo po tym okazało się, że jeden z modułów ładujących/rozładowujących BCDU przestał działać i w kolejnym spacerze zamiast instalować kolejne akumulatory trzeba było wykonać wymianę tego urządzenia. Zadanie wykonały Jessica Meir i Christina Koch 18 października. Był to historyczny, pierwszy spacer kosmiczny z udziałem dwóch kobiet.

Podczas pierwszego wyjścia w 2020 roku, na zewnątrz stacji ponownie wyszły Christina Koch i Jessica Meir. Ich zadaniem była kontynuacja październikowych prac w sekcji P6. Astronautki usunęły z platformy 4 stare baterie niklowo-wodorowe (o jedną więcej niż planowano) i zainstalowały w ich miejsce 2 nowe akumulatory i adapter do jednego z nich. Nowe baterie wymagają adapterów, by pasowały do starego systemu zasilania.

W poniedziałek 20 stycznia Koch i Meir wyjdą jeszcze raz na zewnątrz stacji, by dokończyć pracę wymiany baterii w segmencie P6. Ostatnie wymiany w prawym skrajnym segmencie stacji S6 nastąpią po dostawie przez statek HTV-9 w maju ostatniego zestawu baterii.

Środowy spacer był 225. przeprowadzonym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Był to drugi spacer dla Jessici Meir, która spędziła łącznie w skafandrze spacerowym 14 godzin i 46 minut. Christina Koch brała już udział w 5. wyjściach na zewnątrz o łącznym czasie trwania 35 godzin i 17 minut.

Na podstawie: NASA/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Christina Koch podczas spaceru kosmicznego wykonywanego 15 stycznia. W momencie wykonania zdjęcia stacja znajdowała się nad Oceanem Atlantyckim, w pobliżu wybrzeża Afryki. Źródło: NASA.