Astronomia niepodległa nr 5 - Wrocław

Dzisiaj o godz. 17.00 w TVP 3 premierowa emisja odcinka "Astronomii niepodległej" poświęconego historii Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wrocławskie obserwatorium astronomiczne łączy w sobie tradycje niemieckie i polskie. Jego historia jest związana także z tradycjami uniwersytetu lwowskiego.

Specjalnością placówki są badania heliofizyczne, ale prowadzi też badania gwiazd zmiennych oraz różne inne. Dodatkowo posiada obserwatorium w Białkowie z 60 cm teleskopem optycznym oraz z największym na świecie koronografem.

Producentami cyklu dokumentalnego "Astronomia niepodległa" są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Telewizja Polska (TVP). Zdjęcia realizuje ekipa TVP Bydgoszcz. Produkcję dofinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Partnerem programu jest czasopismo i portal "Urania - Postępy Astronomii".