Przejdź do treści

Astronomia pozostanie osobną dyscypliną naukową!

Jarosław Gowin

Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uwzględnił argumenty astronomów i ogłosił dzisiaj, iż astronomia pozostanie samodzielną dyscypliną naukową w nowym podziale dyscyplin naukowych i artystycznych opracowanym przez ministerstwo.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin podpisał dzisiaj rozporządzenie dotyczące nowego podziału dyscyplin nauki i sztuki. Jest ono częścią zmian związanych z nową ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawy 2.0), która wejdzie w życie 1 października 2018 roku. Według nowego rozporządzenia w Polsce będą rozróżniane 44 dyscypliny naukowe i 3 artystyczne. Dotychczasowy podział obejmował 8 obszarów, 22 dziedziny i 102 dyscypliny. Minister ogłosił także, iż astronomia pozostanie samodzielną dyscypliną. W pierwotnej wersji projektu miała natomiast zostać włączona do „nauk fizycznych”, co wzbudziło wiele protestów.

Podczas konferencji prasowej Minister Gowin powiedział m.in. iż „astronomowie okazali się nie tylko świetnymi naukowcami, ale też świetnymi PR-owcami”. To nawiązanie do dorobku naukowego polskiej astronomii oraz do zebrania w ciągu dwóch dni przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne aż 8 tysięcy podpisów poparcia dla petycji skierowanej do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, apelującej o utrzymanie statusu astronomii jako samodzielnej dyscypliny naukowej. Minister podkreślił, iż wydzielenie astronomii było jego osobistą decyzją, a tym co według niego przesądziło sprawę, był światowy dorobek polskich astronomów.

Więcej informacji:

 

Źródło: MNiSW / Nauka w Polsce PAP

 

Na zdjęciu: Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Fot.: Astronarium

Reklama