Przejdź do treści

Astronomy@Home - nowa akcja Międzynarodowej Unii Astronomicznej

Online Astronomy@Home Awards

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zachęca do organizowania zdalnych zajęć związanych z astronomią. W ramach akcji Online Astronomy@Home Awards będzie nagradzać najciekawsze tego typu inicjatywy. Do wygrania są m.in. nagrody pieniężne.

Na całym świecie wiele osób pozostaje w domach, co ma związek z globalną pandemią koronawirusa COVID-19. W związku z tym zwiększoną popularnością cieszą się różne inicjatywy internetowe.

Niedawno Urania udostępniła nieodpłatnie komplet cyfrowych wydań z ostatnich kilku lat, a Polskie Towarzystwo Astronomiczne zachęca do korzystania ze swoich darmowych materiałów online. Również Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) dołącza do organizacji pomagających w akcji #zostańwdomu.

IAU zachęca zawodowych astronomów, miłośników astronomii, nauczycieli i popularyzatorów nauki do organizowania i udziału w astronomicznych aktywnościach online. Mogą to być pokazy nocnego nieba na platformach streamingowych, ciekawe prelekcje online, wirtualne warsztaty czy zdalne konferencje.

Online Astronomy@Home Awards

Konkurs Online Astronomy@Home Awards

Międzynarodowa Unia Astronomiczna zamierza prowadzić stronę ze zbiorczą bazą inicjatyw i zasobów online z całego świata dotyczących popularyzacji astronomii. Ogłosiła też konkurs Online Astronomy@Home Awards, w ramach którego w pięciu kategoriach nagrodzi najciekawsze tego rodzaju inicjatywy przeprowadzone od kwietnia do lipca 2020 r.

Kategorie konkursu obejmują:

1) Najbardziej innowacyjne wydarzenie (Most Innovative Event) – w którym organizatorzy muszą pobudzić swoją wyobraźnię lub zastosować nietypowe podejście do zaciekawienia społeczeństwa astronomią poprzez wydarzenie lub kampanię online.

2) Najlepsze wydarzenie rodzinne (Best Family Event) – dla osób przebywających w domach ze swoimi rodzinami, różnego rodzaju astronomiczne aktywności wykonywane wspólnie z rodziną zdalnie lub w tym samym domu, które zainspirują innych.
 
3) Wybitne wydarzenie online (Outstanding Online Event) – kontakt ze społeczeństwem to nie tylko liczna uczestników czy skala wydarzenia, ale także jakość doświadczeń z udziału w nim. Niniejsza nagroda będzie uznaniem dla niezwykle wciągającego i całkowicie internetowego doświadczenia.
 
4) Największa liczba zarejestrowanych wydarzeń online zorganizowanych przez tę samą grupę (Largest Number of Registered Online Events Held by a Single Group) – dla zorganizowanych grup czyniących wysiłki do rozprzestrzeniania astronomii ze swoich domów w świat.
 
5) Zaangażowanie społeczności (Community Engagement) – dla najciekawszego wydarzenia, które zgromadziło uczestników ze społeczności interesujących się astronomią.

Nagrody i terminy

Przewidziano następujące nagrody w każdej z kategorii:

Pierwsza nagroda: 600 euro
Druga nagroda: 300 euro
Pierwsza dziesiątka (top ten): czteroletnia prenumerata drukowanej wersji czasopisma „CAPjournal"
Wszyscy organizatorzy otrzymają certyfikaty uczestnictwa w Astronomy@Home
 
Okres konkursu
1 kwietnia 2020 r. do 31 lipca 2020 r.
 
Kryteria
Aktywności muszą zostać zarejestrowane poprzez formularz i przeprowadzone w okresie konkursu. Nie kwalifikują się wydarzenia i zawartość, która sprzedaje produkty lub usługi.
 
W jaki sposób można wziąć udział w konkursie?
1) Zaplanuj swoją internetową aktywność, wydarzenie, prelekcję, spotkanie, streaming i zachęć do udziału uczestników;
2) Zarejestruj wydarzenie lub aktywność poprzez formularz IAU Global Outreach Events;
3) Zrealizuj zaplanowane aktywności w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r.;
4) Daj znać Międzynarodowej Unii Astronomicznej jak poszło, wypełniając raport w terminie do 15 sierpnia 2020 r.

Więcej informacji można znaleźć na witrynie Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

 

Więcej informacji:

 

Opracowanie: Krzysztof Czart

Źródło: IAU

 

Reklama