Przejdź do treści

Australijski teleskop tworzy nowy atlas Wszechświata w rekordowym czasie

ASKAP

Interferometr radiowy ASKAP (Australian Square Kilometer Array Pathfinder), opracowany i obsługiwany przez australijską agencję CSIRO, wykonał mapę około trzech milionów galaktyk w zaledwie 300 godzin obserwacji!

Rapid ASKAP Continuum Survey, bo o nim mowa, jest przy tym niczym mapa Wszechświata w Google. Ale większość z zawartych w niej milionów gwiazdopodobnych punktów na mapie to odległe galaktyki - z których około miliona nigdy wcześniej nawet nie widzieliśmy.

Dyrektor generalny CSIRO dr Larry Marshall uważa, że ASKAP łączy w sobie światowej klasy infrastrukturę z wiedzą naukową i inżynierską pozwalającą na odkrywanie najgłębszych sekretów Wszechświata. -ASKAP wykorzysta najnowsze osiągnięcia nauki i technologii do wyjaśnienia odwiecznych pytań dotyczących Wszechświata - mówi dr. Marshall. -Wszystko to jest możliwe dzięki innowacyjnym odbiornikom opracowanym przez CSIRO i wyposażonym w technologię Phased Array Feed, dzięki której ASKAP generuje więcej surowych danych w tempie szybszym niż ruch internetowy w całej Australii - łącznie. W czasach, gdy mamy dostęp do większej ilości danych niż kiedykolwiek wcześniej, ASKAP i wspierające go superkomputery dostarczają przyszłej astronomii niezrównanych informacji i zarazem narzędzi.

Minister przemysłu, nauki i technologii Karen Andrews powiedziała z kolei, że ASKAP to kolejny wybitny przykład wiodących, światowych możliwości w zakresie radioastronomii australijskiej.

Nowy przegląd nieba dowodzi, że jesteśmy gotowi zrobić gigantyczny krok naprzód w dziedzinie radioastronomii - mówi minister Andrews.

Kluczową cechą teleskopu jest jego szerokie pole widzenia, zawdzięczane nowym odbiornikom zaprojektowanym przez CSIRO, które umożliwiają ASKAP wykonywanie wielkich, panoramicznych zdjęć nieba z niesamowitą szczegółowością i precyzją.

Do tej pory zespół badawczy korzystający z ASKAP w Obserwatorium Radioastronomicznym Murchison (MRO) należącym do CSIRO w zachodniej Australii zaobserwował 83 procent całego nieba. Wstępne wyniki zostały opublikowane w Publications of the Astronomical Society of Australia.

Ten rekordowy wynik dowodzi, że badanie całego nieba można dziś przeprowadzać w ciągu tygodni, a nie lat, co otwiera zupełnie nowe możliwości dalszych odkryć. Nowe dane umożliwią astronomom przeprowadzenie analiz statystycznych dla dużych populacji galaktyk - w ten sam sposób, w jaki badacze nauk o społeczeństwie wykorzystują informacje z krajowego spisu ludności.

Ten "spis Wszechświata" zostanie wykorzystany przez astronomów z całego świata do zbadania nie tylko nieznanego Kosmosu, ale i wszystkiego, od formowania się gwiazd po ewolucję i interakcje galaktyk i ich supermasywnych czarnych dziur - podsumowuje naczelny autor pracy, astronom z CSIRO David McConnell.

Dzięki zaawansowanym odbiornikom ASKAP zespół RACS musiał teraz jedynie odpowiednio połączyć 903 obrazy w celu utworzenia jednej, pełnej mapy nieba. To znacznie mniej niż dziesiątki tysięcy zdjęć, potrzebnych do utworzenia wcześniejszych przeglądów radiowych całego nieba przeprowadzonych przez największe światowe teleskopy.

Spodziewamy się, że w ramach tych przyszłych badaniach znajdziemy dziesiątki milionów nowych galaktyk - dodaje dr McConnell.

13,5 eksabajtów surowych danych wygenerowanych przez ASKAP zostało przetworzonych przy użyciu sprzętu i oprogramowania zbudowanego na specjalne zamówienie przez CSIRO. Superkomputer „Galaxy” w Centrum Superkomputerowym Pawsey przekształcił zebrane dane w obrazy radiowe 2D, zawierające łącznie aż 70 miliardów pikseli. Ostateczne 903 otrzymane obrazy i ich informacje pomocnicze obejmują 26 terabajtów danych. Dyrektor wykonawczy Pawsey Mark Stickells uważa, że możliwości superkomputerów są kluczową częścią całego projektu ASKAP.

Wszystkie te obrazy i katalogi danych przeglądu zostaną niebawem udostępnione publicznie za pośrednictwem portalu dostępowego CSIRO/Pawsey.

Zaawansowane technologie ASKAP zapewniają także nowe możliwości rozwoju dla instrumentu Square Kilometer Array (SKA), międzynarodowego projektu mającego na celu budowę największego na świecie układu pojedynczych radioteleskopów. Obrazy i katalogi z ankiety zostaną udostępnione publicznie za pośrednictwem portalu dostępu do danych CSIRO i umieszczone w Pawsey.

Zaawansowane technologie ASKAP zapewniają wgląd w rozwój Square Kilometer Array (SKA), międzynarodowego mega-naukowego projektu mającego na celu budowę największych na świecie radioteleskopów.

Wiodący na świecie radioteleskop CSIRO przeprowadził pierwsze badanie całego południowego nieba z rekordową prędkością i szczegółowością, tworząc nowy atlas Wszechświata.

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: CSIRO

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Na zdjęciu: Sieć ASKAP. Źródło: CSIRO

Reklama