Przejdź do treści

Awaria Teleskopu Hubble'a

NASA wydała komunikat, iż Kosmiczny Teleskop Hubble’a przeszedł w tryb awaryjny z powodu problemu z żyroskopami. Aktualnie problem jest analizowany, a obserwacje naukowe wstrzymane.

5 października po godz. 22:00 UTC nastąpiła awaria jednego z trzech używanych w trakcie obserwacji żyroskopów. Teleskop przeszedł w bezpieczny tryb awaryjny, w którym znajduje się w stabilnej konfiguracji, a obsługa w centrum kontroli misji analizuje problem i możliwe rozwiązania.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a dysponuje sześcioma żyroskopami, które zostały zainstalowane w 2009 r. podczas misji serwisowej. W trakcie prowadzenia obserwacji naukowych zazwyczaj korzysta z trzech jednocześnie, co przyspiesza celowanie w obiekty astronomiczne i poprawia stabilność obserwacji. Aczkolwiek możliwe jest prowadzenie obserwacji naukowych wyłącznie z jednym działającym żyroskopem - po prostu wtedy w danym okresie czasu teleskop będzie w stanie zbadać mniejszy obszar na niebie.

W komunikacie NASA można przeczytać, iż żyroskop, który uległ awarii, wykazywał już od mniej więcej roku oznaki zużycia, zatem spodziewano się, że problem może nastąpić. Dodatkowo wcześniej zepsuły sie już dwa podobne żyroskopy. Pozostały trzy, które są ulepszonymi wersjami o dłuższym okresie użytkowania.

Aktualnie działają dwa z trzech żyroskopów. Jako trzeci uruchomiono żyroskop pozostający w rezerwie, ale niestety telemetria pokazała, że nie funkcjonuje dokładnie tak, jak się spodziewano. Wobec tego teleskop pozostaje nadal w trybie awaryjnym, a naukowcy i inżynierowie z NASA Goddard Space Flight Center oraz Space Telescope Science Institute analizują problem.

Obserwacje naukowe są obecnie wstrzymane, ale teleskop powróci do ich prowadzenia nawet gdyby okazało się, że sprawne pozostają jedynie dwa żyroskopy. Wtedy będzie prowadził badania w trybie z jednym żyroskopem. Będą trochę wolniejsze, ale nadal możliwe.

Więcej informacji:

 

Źródło: NASA

Reklama