Przejdź do treści

Bartolomeo – platforma na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do zastosowań komercyjnych

Schemat platformy Bartolomeo doczepionej do modułu Columbus Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.
Prawdopodobnie pod koniec 2018 roku stacja kosmiczna ISS zostanie wyposażona w nowy moduł – platformę laboratoryjną do zastosowań komercyjnych o nazwie Bartolomeo. Ma być ona zamontowana na laboratorium kosmicznym Columbus na stacji ISS.

Projekt platformy zakłada stworzenie możliwość szybkiego i niezawodnego dostępu do stacji ISS, który byłby opłacalny ekonomicznie dla komercyjnych użytkowników, zarówno prywatnych jak i instytucji. Platforma da użytkownikom możliwość testowania i weryfikowania nowych technologi a także przeprowadzenia różnych projektów i eksperymentów związanych z obserwacjami Ziemi, robotyką, badaniami materiałowymi, obserwacjami astrofizycznymi czy szeroko pojętą astronautyką.

Platforma Bartolomeo, nazywana także "balkonem ISS" ("ISS balcony"), została zaprojektowana przez wydział Airbus Defence and Space międzynarodowej korporacji obrony i przestrzeni kosmicznej Airbus. Ma możliwość udźwigu do 600 kg ładunku o gabarytach nie większych niż 1 metr sześcienny. Platforma zapewnia 800 W energii elektrycznej i transfer danych do 100 Mb/s. Projekt balkonu ISS zapewnia niezakłócony dobry widok powierzchni Ziemi, przestrzeni kosmicznej, kierunku zenitu i nadiru oraz widoku w przód oraz nieco gorszy w tył względem kierunku ruchu stacji ISS.

Wydział  Airbus Defence and Space zapewni użytkownikom platformy także wszelkie kompleksowe usługi związane z realizacją misji, tj. przygotowanie misji, wyniesienie ładunku na orbitę, instalację urządzeń na orbicie, czy wykonywanie określonych zleceń i operacji w ramach projektu, a także przetwarzanie danych i dostarczenie ich na Ziemię. Ma to za zadanie pozwolić użytkownikom na całkowite skupienie się na naukowych aspektach projektów czy misji, zostawiając szczegóły techniczne obsłudze ISS.

Kierownicy projektu Bartolomeo zapewniają, że przygotowanie jakiejkolwiek misji przy użyciu platformy jest dużo łatwiejsze, z uwagi na zestandaryzowanie większości ważnych czynników: wielkości ładunków, zastosowanych interfejsów czy etapów przygotowania. Dzięki temu czas realizacji misji może skrócić się do nawet 12 miesięcy.

Instalacja, deinstalacja i obsługa ładunków badawczych na platformie nie będzie wymagała odbywania spacerów kosmicznych, gdyż będzie ona w pełni kompatybilna z mechanicznym ramieniem Mobilnego Systemu Dźwigowego (Mobile Servicing System, MSS) znajdującym się na stacji ISS.

Pierwsza oferta przyszłego użytkownika platformy pojawiła się już w 2016 roku. Jest nią Neumann Space – australijska firma technologii kosmicznej, która zamierza wykorzystać Bartolomeo do swojej misji Facility for Australian Space Testing (FAST) i ma trwać 12 miesięcy. Misja ta w istocie rozszerza jeszcze możliwości wykorzystania platformy przez użytkowników, zapewniając obsługę mniejszych ładunków w zakresie 1 – 50 kg, a co za tym idzie projektów z mniejszym kapitałem. Jest to więc szansa także dla mniej zamożnych organizacji czy firm na prowadzenie badań w warunkach kosmicznych pod okiem specjalistów obsługi stacji kosmicznej ISS.


Źródło: www.astrowatch.net / http://neumannspace.com/


Więcej informacji:

Ilustracja:
Schemat platformy Bartolomeo doczepionej do modułu Columbus Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Źródłó: Airbus Defence and Space


Reklama