Przejdź do treści

Blisko kolizji dwóch nieaktywnych satelitów

img

Dwa niefunkcjonujące satelity, znajdujące się na różnych orbitach, minęły się 30 stycznia w odległości niecałych 50 m. Ich kolizja mogła utworzyć dużą ilość niebezpiecznych śmieci na niskiej orbicie okołoziemskiej.

30 stycznia o 0:39 czasu polskiego para nieaktywnych satelitów Poppy VII-B i IRAS zbliżyła się do siebie nad terytorium Stanów Zjednoczonych. W największym zbliżeniu statki dzieliło zaledwie 47 metrów.

Poppy VII-B to niewielki satelita wojskowy wystrzelony na orbitę jeszcze w latach 60-tych. IRAS to z kolei dawny satelita obserwacji astronomicznych w podczerwieni, wysłany w przestrzeń kosmiczną w 1983 roku. Oba satelity nie były już aktywne od kilkudziesięciu lat.

W historii tylko raz doszło do kolizji dwóch satelitów będących na różnych orbitach. Miało to miejsce w 2009 roku, kiedy nieaktywny rosyjski satelita telekomunikacyjny Strieła 2M uderzył w nadal działającego satelitę telekomunikacyjnego Iridium 33. Zderzenie utworzyło na niskiej orbicie prawie 2000 odłamków.

Do tej pory jedynym wydarzeniem, które utworzyło więcej śmieci kosmicznych, był test broni antysatelitarnej Chin w 2007 roku, w wyniku którego zniszczono satelitę pogodowego Fengyun-1C. Kolizja wytworzyła ponad 3000 obiektów. Oba te wydarzenia do dziś odpowiadają za ⅓ skatalogowanych obiektów występujących na niskich orbitach okołoziemskich.

Zdarzenia takie jak to przypominają o potrzebie aktywnego zapobiegania pozostawianiu niedziałających satelitów na orbicie i wskazują na potrzebę rozwijania technologii usuwania dużych nieaktywnych obiektów z orbity.

Jednym z projektów poświęconych takiemu sprzątaniu jest europejska misja e.Deorbit. Jej celem ma być usunięcie z niskiej orbity nieaktywnego satelity Envisat. W projekt zaangażowana była firma SENER Polska, która w fazie ustalenia wymagań opracowywała projekt mechanizmu chwytającego satelitę. Obecnie misja e.Deorbit została poszerzona o funkcjonalności serwisowania satelity, dotankowywania i przenoszenia na inne orbity.

Na podstawie: SpaceNews/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Wizja artystyczna satelity IRAS. Źródło: NASA/JPL.

Reklama