Przejdź do treści

Boeing powtórzy bezzałogowy lot testowy statku Starliner do ISS

img

Boeing zdecydował się powtórzyć bezzałogową misję demonstracyjną do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej swojego statku Starliner.

Firmy SpaceX i Boeing wygrały kontrakty na stworzenie systemów do wynoszenia załóg astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W ramach programu Commercial Crew SpaceX buduje statek Crew Dragon, który będzie wynoszony przez rakietę Falcon 9, a Boeing buduje statek Starliner, którego w kierunku ISS wysyłać będzie rakieta Atlas V.

W ostatnich latach trwa faza misji testowych obu systemów. W marcu 2019 r. pierwszą bezzałogową misję demonstracyjną wykonał SpaceX. Ich statek Dragon zadokował do ISS i powrócił na Ziemię. Firma Boeing demonstracyjną misję bez załogi wykonała w grudniu 2019 r. Lot nie przebiegł jednak pomyślnie. Statek miał trzy poważne usterki, które sprawiły, że nie dokował z ISS, a gdyby nie wprowadzanie poprawek już na orbicie, była nawet groźba utraty statku.

Firma Boeing zdecydowała, że konieczne jest powtórzenie lotu bezzałogowego zanim wykonana zostanie misja demonstracyjna z astronautami na pokładzie. Po nieudanym locie statku Starliner NASA i Boeing powołały niezależny zespół, który utworzył zbiór kilkudziesięciu akcji niezbędnych do wykonania przez firmę.

NASA podkreśla, że decyzja firmy o wykonaniu ponownego lotu demonstracyjnego, nie zwalnia jej z realizacji 61 poprawczych działań, które zostały ustalone w wyniku prac komisji. Decyzja została podjęta niedawno i firma Boeing nie ustaliła jeszcze z NASA, kiedy powtórzona misja miałaby się odbyć.

 

Na podstawie: NASA

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Statek Starliner wynoszony przez rakietę Atlas V podczas bezzałogowego lotu demonstracyjnego OFT, wykonanego 20 grudnia 2019 r. Źródło: NASA.