Przejdź do treści

Boeing powtórzy bezzałogowy lot testowy statku Starliner do ISS

img

Boeing zdecydował się powtórzyć bezzałogową misję demonstracyjną swojego statku Starliner do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Firmy SpaceX i Boeing wygrały kontrakty na stworzenie systemów do wynoszenia załóg astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W ramach programu Commercial Crew firma SpaceX buduje statek Crew Dragon, który będzie wynoszony przez rakietę Falcon 9, a Boeing pracuje nad statkiem Starliner, którego w kierunku ISS wysyłać będzie rakieta Atlas V.

W ostatnich latach trwa faza misji testowych obu systemów. W marcu 2019 roku pierwszą bezzałogową misję demonstracyjną wykonała firma SpaceX. Ich statek Dragon zadokował do ISS i powrócił na Ziemię. Firma Boeing demonstracyjną misję bez załogi wykonała w grudniu 2019 roku. Lot nie przebiegł jednak pomyślnie. Statek miał trzy poważne usterki, które sprawiły, że nie dokował z ISS, a gdyby nie wprowadzanie poprawek już na orbicie, istniała nawet groźba utraty statku.

Firma Boeing zdecydowała, że konieczne jest powtórzenie lotu bezzałogowego zanim wykonana zostanie misja demonstracyjna z astronautami na pokładzie. Po nieudanym locie statku Starliner NASA i Boeing powołały niezależny zespół, który stworzył listę kilkudziesięciu modyfikacji niezbędnych, aby misja się powiodła.

NASA podkreśla, że decyzja firmy o wykonaniu ponownego lotu demonstracyjnego nie zwalnia jej z realizacji 61 poprawek, które zostały wskazane przez komisję. Decyzja została podjęta niedawno i firma Boeing nie ustaliła jeszcze z NASA, kiedy powtórzona misja miałaby się odbyć.

 

Na podstawie: NASA

Opracowanie: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Statek Starliner wynoszony przez rakietę Atlas V podczas bezzałogowego lotu demonstracyjnego OFT wykonanego 20 grudnia 2019 roku. Źródło: NASA.

 

 

Reklama