Przejdź do treści

Budzi się kometa będąca celem sondy Rosetta

Kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko sfotografowana przez VLT

20 stycznia 2014 r. sonda Rosetta wybudziła się z długotrwałej hibernacji w głębokiej przestrzeni kosmicznej, aby zbliżyć się do swojego celu: komety 67P/Churyumov-Gerasimenko (67P/CG). Podobny proces zachodzi w przypadku komety - z powodu zbliżania się do Słońca powoli zaczyna sublimować lód znajdujący się w jej wnętrzu.

Z naszego punktu widzenia na Ziemi kometa 67P/CG zupełnie niedawno pojawiła się zza Słońca. 28 lutego 2014 r. należący do ESO teleskop VLT skierował swój wzrok w stronę komety, gdy tylko stała się widoczna z Obserwatorium ESO Paranal w Chile. ESO współpracuje z ESA  w celu monitorowania komety z Ziemi, gdy do obiektu w najbliższych miesiącach zbliżać się będzie Rosetta. Obserwacje te stanowić będą przygotowanie do głównego spotkania sondy z kometą zaplanowanego na sierpień tego roku.

Zaprezentowane nowe zdjęcia, a także wiele przyszłych fotografii, zostaną użyte przez ESA do ulepszenia nawigacji Rosettą i monitorowania jak dużo pyłu uwalnia kometa. Zdjęcie po lewej zostało utworzone przez nałożenie na siebie wielu pojedynczych ekspozycji, aby ukazać gwiazdy tła. Następnie przesunięto je, aby skompensować ruch komety, która widoczna jest jako mała plamka nad jednym z gwiazdowych śladów (w centrum okręgu). Zdjęcie po prawej pokazuje kometę po usunięciu gwiazd z obrazu.

Nowe zdjęcie pokazuje pojaśnienie komety, co wskazuje że lód w jej wnętrzu zaczął sublimować z powodu rozgrzewania się na skutek zbliżania do Słońca. Podobnie jak sonda Rosetta, sama kometa także budzi się z hibernacji.

Więcej informacji:


Tłumaczenie: Krzysztof Czart

Źródł: ESO


Na zdjęciu:

Kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko sfotografowana przez VLT. Źródło: ESO/C. Snodgrass (Max Planck Institute for Solar System Research, Germany) & O. Hainaut (ESO).Reklama