Przejdź do treści

Burze śnieżne na Marsie

Po zachodzie Słońca powierzchnia Czerwonej Planety zmienia się nie do poznania. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców pokazują zmiany, jakie zachodzą po zmroku w atmosferze Marsa. Informacje uzyskane z tych badań mogą mieć znaczący wpływ nie tylko na kolejną misję marsjańską, ale także na możliwą w przyszłości kolonizację tej planety.

Wyniki badań opublikowanych 21 sierpnia w czasopiśmie Nature Geoscience wykazały, że na Marsie występują burze śnieżne. Naukowcy już wcześniej wiedzieli o istnieniu śniegu na powierzchni Czerwonej Planety, zwłaszcza w pokrywach lodowych znajdujących się na biegunach, oraz z danych otrzymanych w 2008 roku z lądownika NASA Phoenix. Nikt jednak dotąd nie przypuszczał jak silne mogą być burze śnieżne na Marsie.    
 
W ostatnich badaniach naukowcy zrezygnowali z analizy jedynie pojedynczego modelu przewidywania marsjańskiej pogody i zamiast tego połączyli 3 różne metody, za pomocą których byli w stanie przeprowadzić jednocześnie symulację klimatu planety, turbulencje powietrza w atmosferze oraz określić panujące warunki pogodowe.
 
Od dawna było wiadomo, że na Czerwonej Planecie są chmury, jednak do tej pory nikt nie przypuszczał, że mogą być one tak istotne dla marsjańskiej pogody na większą skalę. Dzięki połączeniu 3 modeli, naukowcy mogli zbadać w jaki sposób zmienia się ich zachowanie w dzień i w nocy. Okazało się, że podczas dnia chmury absorbują światło słoneczne, przez co, mając wyższą temperaturę, utrzymują stabilną atmosferę, a po zmroku ich temperatura spada o około 4oC na godzinę.
 
Wtedy gorące powietrze wznosi się znad powierzchni planety i miesza z chłodniejszymi masami powietrza opadającymi z chmur, powodując powstanie podobnych do śniegu cząstek oraz wiatru wiejącego z prędkością nawet do 10m/s. Symulacje również wykazały, że w atmosferze Marsa, wewnątrz jego chmur polarnych, wznosi się para wodna. Jednak nie jest do końca pewne czy zostaje ona w chmurach czy też wznosi się na tyle wysoko, że ucieka w przestrzeń kosmiczną. Według naukowców ten proces może stanowić wyjaśnienie w jaki sposób Mars stracił swoją wodę.

 

Źródło: portal astronomy.com

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: zdjęcie Marsa zrobione podczas misji Mars Explorer w 2016 roku. Źródło: ESA.

 

Reklama