Przejdź do treści

Burzliwe wnętrze Wielkiego Obłoku Magellana

Wielki Obłok Magellana (LMC) w podczerwieni
Europejska Agencja Kosmiczna zaprezentowała zdjęcie opracowane z danych zebranych w zakresie podczerwonym przez dwa kosmiczne obserwatoria: europejskie Herschel i amerykańskie Spitzer. Fotografia przedstawia fragment Wielkiego Obłoku Magellana.

Wielki Obłok Magellana (LMC) to jedna z najbliższych galaktyk w stosunku do Drogi Mlecznej. Jest jednak zupełnie inna od naszego galaktycznego domu, bowiem należy do galaktyk nieregularnych. Dzięki swojemu bliskiemu położeniu, Wielki Obłok Magellana jest częstym celem obserwacji astronomów, bowiem mogą lepiej niż w odległych galaktykach badać pojedyncze mgławice czy zgrupowania gwiazd. Galaktyka ta zawiera mieszaninę gwiazd starych i młodych, można więc badać tez ewolucję gwiazd.

Na tym bardzo kosmicznym widoku galaktyki widzimy ciemne, pomarańczowe pasma, które są smugami pyłu. Są też czerwone i zielone fragmenty szczególnie chłodnego pyłu oraz białe i niebieskie obszary rozpalone gwałtownymi procesami powstawania gwiazd.

Na zdjęciu możemy także odszukać Mgławicę Tarantula, które nazwa dodaje grozy całemu krajobrazowi. Mgławica ta jest widoczna jako najjaśniejszy obszar na zdjęciu, w jego lewej, dolnej części.

Obraz powstał z połączenia danych zebranych przez Kosmiczne Obserwatorium Herschela oraz Kosmiczny Teleskop Spitzera. Pierwszy instrument to obserwatorium Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), a drugi jej amerykańskiej odpowiedniczki - NASA. Użyto danych z instrumentów SPIRE i PACS z Herschela oraz MIPS ze Spitzera.

Zdjęcie zaprezentowano w ramach serii "Kosmos na zdjęciach" ("Space in Images").

Więcej informacji:

Źródło: ESA

Na zdjęciu:
Wielki Obłok Magellana w podczerwieni. Obraz utworzony z danych zebranych przez obserwatoria Herschel i Spitzer. Źródło: ESA/NASA/JPL-Caltech/STScI


Reklama