Przejdź do treści

Chcesz poczuć się jak na Marsie? Pojedź do… Kielc!

ERC 2021

Już w najbliższy weekend w Kielcach będzie można poczuć się jak na Marsie! Od 10 do 12 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbędzie się międzynarodowe wydarzenie European Rover Challenge. Na entuzjastów kosmosu czekają zawody łazików marsjańskich, pokazy naukowe oraz inspirujące debaty i rozmowy z niesamowitymi gośćmi, w tym między innymi z wiceszefem NASA, Robertem Cabaną.

Siódma edycja ERC rozpocznie się w piątek 10 września 2021 r.  na terenie Politechniki Świętokrzyskiej. To pierwszy raz w historii, kiedy to zawodnicy konkursu łazików będą rywalizować ze sobą w dwóch formułach – stacjonarnej i zdalnej – i wykonywać zadania wzorowane na prawdziwych, marsjańskich misjach. Do tegorocznego finału konkursu zakwalifikowało się niemal 40 drużyn z trzech kontynentów. Łaziki będą jeździć po specjalnym torze, który symuluje warunki panujące na Marsie. W tym roku odwzorowano obszar Czerwonej Planety zwany Elysium Planitia, charakteryzujący się krajobrazem wulkanicznym.

Oprócz konkursu łazików organizatorzy ERC przygotowali Strefę Inspiracji, która wypełniona jest po brzegi ciekawymi wystawami (w tym fotograficzną ze zdjęciami NASA), pokazami oraz rozmowami z ciekawymi gośćmi specjalnymi. Wśród nich zobaczymy m.in. byłego dyrektora kreatywnego Walt Disney Imagineering i astrobiofuturystę Billy’ego Almona, założyciela The Mars Society Roberta Zubrina, czy przedstawicielki Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego EUSPA. Program prelekcji i debat został w tym roku podzielony na trzy dni tematyczne. W piątek 10 września odwiedzający będą mieli okazję poznać ciekawostki dotyczące Marsa, jego eksploracji, a także poszukiwania śladów życia. W sobotę przeniosą się na Księżyc, kiedy to zostaną przybliżone informacje o jego zasobach energetycznych, a także jego ekonomicznym potencjale. W niedzielę, 12 września organizatorzy zaplanowali powrót na Ziemię i ciekawe debaty między innymi nt. wykorzystania technologii kosmicznych w codziennym życiu. Szczegółowy program wydarzenia.

ERC to wydarzenie, które na światowym poziomie przybliża kosmos wszystkim entuzjastom – dobrze bawić się będą zarówno amatorzy, specjaliści i pasjonaci, jak i nieco młodsi odwiedzający. Z uwagi na liczne eksperymenty i kosmiczne instalacje, ERC to świetne miejsce dla dzieci, gdzie mogą bawić się i uczyć. Wstęp na wydarzenie w Kielcach jest bezpłatny. Na stronie wydarzenia codziennie będzie także prowadzona transmisja na żywo.

European Rover Challenge to największe w Europie wydarzenie kosmiczne łączące międzynarodowe zawody łazików marsjańskich z pokazami naukowo-technologicznymi, które od 7 lat gości u siebie przedstawicieli najważniejszych agencji kosmicznych na świecie. Kierując się hasłem „inspirujemy nowe pokolenie”, od 2014 organizatorzy przybliżają szerokiej publiczności kosmos i uświadamiają rosnącą rolę nowoczesnych technologii w codziennym życiu. ERC to także miejsce spotkań przedstawicieli europejskiego świata nauki i biznesu zainteresowanych wykorzystywaniem technologii kosmicznych i robotycznych. Projekt dofinansowany jest z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Jednym z jurorów będzie inżynier pracujący w CBK PA, Konrad Aleksiejuk, który trzykrotnie startował w zawodach łazików marsjańskich.

To świetna szkoła dla inżynierów. Budowa zaawansowanych robotów w czasie studiów pozwala w praktyce zastosować wiedzę zdobytą podczas zajęć, a nawet znacznie ją poszerzyć, ponieważ trzeba mierzyć się z realnymi i unikatowymi problemami, jakie pojawiają się na różnych etapach projektu. Tego typu konkursy są doskonałym uzupełnieniem studiów i odpowiedzią na wciąż pojawiające się zarzuty, że szkoła nie daje praktycznych umiejętności, a jedynie suche wzory i teorie – mówi inż. Konrad Aleksiejuk.

Inżynier Konrad Aleksiejuk z CBK PAN

Foto: Inżynier Konrad Aleksiejuk (CBK PAN)

Podkreśla też, że takie zawody to nie test dla inżynierów kosmicznych, ale po prostu dla inżynierów, bo łaziki są przecież dostosowane do warunków ziemskich.

Oczywiście droga od inżyniera do inżyniera kosmicznego jest jak najbardziej otwarta, jednak technologie kosmiczne są na tyle specyficzne i wymagające, że jedynym sposobem by zostać dobrym inżynierem kosmicznym jest praca w projekcie kosmicznym. Przy czym, żeby zacząć pracę w takim projekcie, nie trzeba być od razu „inżynierem kosmicznym”, wystarczy być po prostu dobrym inżynierem i z czasem poznawać „kosmiczność”, i pewne specyficzne rozwiązania, testy i materiały – dodaje.

Współorganizatorami wydarzenia są Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A., Województwo Świętokrzyskie oraz Politechnika Świętokrzyska. Partnerem Strategicznym Wydarzenia jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Miasto Kielce pełni funkcję Miasta Gospodarza. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Europejska Agencja Kosmiczna, Minister Edukacji i Nauki, Minister Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, EURISY, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Polski Internet Optyczny PIONIER.
 

Źródło: ERC/CBK PAN

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama