Przejdź do treści

Chińska rakieta Długi Marsz 2C wysyła parę ładunków wojskowych serii Yaogan

W tym tygodniu z kosmodromu Jiuquan wystartowała rakieta Długi Marsz 2C z parą wojskowych satelitów rozpoznawczych serii Yaogan.

Start odbył się we wtorek, 9 października. Lot rakiety przebiegł pomyślnie i ładunki zostały wypuszczone na docelową orbitę heliosynchroniczną o wysokości około 700 km i inklinacji 98,3 stopni.

W rakiecie debiutował nowy górny stopień Yuanzheng 15, który umożliwia wielokrotne odpalenie przez co zwiększa nośność rakiety. Długi Marsz 2C może dzięki niemu wysyłać do 2 ton ładunku na orbity, takie jak ta wykorzystana w tej misji.

O ładunku


Satelity Yaogan zostały oznaczone numerem 32 (są to egzemplarze desygnowane 32-01 oraz 32-02. Niewiele wiadomo o przeznaczeniu tych statków. Z oficjalnych informacji medialnych możemy jedynie dowiedzieć się, że satelity zostaną wykorzystane do obserwacji środowiska i testów technologicznych.

Był to 27. start rakietowy przeprowadzony przez Chiny w tym roku. Do tej pory ten kraj odpowiada za najwięcej rakietowych lotów orbitalnych w 2018 roku.

Źródło: SN

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 2C startująca z satelitami Yaogan-32. Źródło: Xinhua/Wang Jiangbo.

Reklama