Przejdź do treści

Chińska rakieta Długi Marsz 3B wynosi eksperymentalnego satelitę telekomunikacyjnego

Z Centrum Startów Satelitów Xichang - najstarszego kosmodromu w Chinach wystartowała dzisiaj zasłużona rakieta Długi Marsz 3B. Po około półgodzinnym locie wyniosła satelitę testującego nowoczesne technologie telekomunikacyjne oraz napęd jonowy.

Rakieta wystartowała o 13:04 polskiego czasu. Ładunkiem był ważący niemal 5 ton satelita Shijian 13, stworzony przez Chińską Akademię Technologii Kosmicznych. Satelita został wyposażony w urządzenie telekomunikacji wysokoprzepustowej. Jest to tym samym pierwszy chiński satelita typu HTS (z ang. high-throughput satellite). Urządzenie używa frekwencji pasma Ka i jest zdolne wysyłać dane z przepustowością dochodzącą do 20 Gb/s. W sumie będzie w stanie wytworzyć 26 oddzielnych wiązek komunikacyjnych.

Głównym przeznaczeniem satelity ma być przesył danych multimedialnych oraz połączenia internetowego dla użytkowników stacjonarnych na Ziemi, jak również samolotów i statków. Dodatkowo z usług nowego satelity mają korzystać superszybkie pociągi, uczniowie korzystający z edukacji na odległość oraz pacjenci korzystający z usług telemedycznych.

Poza urządzeniem telekomunikacyjnym, satelitę wyposażono w nowy jonowy system napędowy. Napęd ten bazuje na silniku ksenonowym LIPS-2000, który pierwszy raz poleciał na orbitę w 2012 roku.

Silnik LIPS-2000 ma masę 36 kg i jest w stanie generować ciąg o wartości 40 mN. Do pracy wymaga zasilania o mocy 1,2 kW. Silnik zostanie użyty do utrzymywania pozycji geostacjonarnej.

Chiny skupiają się na testowaniu napędu elektronicznego w satelitach geostacjonarnych, wykorzystując go do utrzymywania położenia satelity w osi północ-południe. Po udanych testach certyfikacyjnych, silniki jonowe mają być wykorzystane do transferu z niskiej orbity okołoziemskiej LEO do wymagającej energetycznie orbity geostacjonarnej oraz dalekich misji kosmicznych.

Oprócz wymienionego ładunku, satelita posiada prawdopodobnie platformę do testowania komunikacji laserowej. Chiny nie ustają w rozwoju technologii obliczeń kwantowych i telekomunikacji kwantowej. Do tej pory wiemy o jednym wysłanym w zeszłym roku satelicie testującym technologię szyfrowanej kwantowej komunikacji na niskiej orbicie.

Relacja ze startu


Rakieta Długi Marsz 3B wystartowała o 13:04 polskiego czasu generując ciąg odpowiadający ciężarowi 600 t. Po chwili pionowego lotu, zaczęła się kierować na południowy wschód.

Po ponad dwóch minutach od startu, od głównego członu odpadły rakiety pomocnicze. Następnie po kilkunastu sekundach swoją pracę zakończył także dolny stopień. Chwilę później odpalił silnik drugiego stopnia.

Drugi stopień działał przez niecałe 3 minuty. Po zakończeniu pracy nastąpiła szybka separacja i odpalenie dwóch silników na paliwo kriogeniczne ostatniego członu rakiety. Po pierwszym odpaleniu rakieta znalazła się z ładunkiem na niskiej orbicie parkingowej.

Następnie 11 minut trwał dryf górnego członu z zamontowanym na szczycie satelitą. W dogodnym położeniu nad równikiem ponownie do pracy przystąpiły silniki 3. stopnia. Po 3 minutach i 15 sekundach udało im się ustawić ładunek na docelowej orbicie transferowej do geostacjonarnej (GTO). Separacja satelity nastąpiła po 26 minutach od startu.

Podsumowanie


Był to już 18. start rakiety orbitalnej w 2017 roku i 4. przeprowadzony przez Chiny (przegrywają tylko z USA, które wykonało 7 startów w tym roku). Najbliższy start powinien się odbyć 18 kwietnia. Amerykańska rakieta Atlas V ma wtedy wynieść statek zaopatrzeniowy do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Cygnus OA-7.

Źródło: SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 3B startująca z Centrum Xichang w 1997 roku. Źródło: Wikipedia (domena publiczna).

Reklama