Przejdź do treści

Chińska rakieta Długi Marsz 3B wynosi parę satelitów nawigacyjnych Beidou

11 października z kosmodromu Xichang wystartowała rakieta Długi Marsz 3B z parą satelitów nawigacyjnych chińskiej konstelacji Beidou.

Rakieta wystartowała 11 października o 6:23 czasu polskiego. Lot przebiegł pomyślnie i po 4 godzinach zakończyła się misja wyniesienia satelitów. Ładunki desygnowane Beidou-3M15 i Beidou-3M16 trafiły na średnią orbitę okołoziemską (MEO).

System nawigacji satelitarnej Beidou to chiński niezależny system satelitów nawigacyjnych, przeznaczony do ustalania lokalizacji na potrzeby wojskowe i cywilne w czasie rzeczywistym i każdym miejscu na Ziemi.

Pierwsza, lokalna wersja systemu była już gotowa w 2000 roku. Następny etap poszerzający dostęp do usług na cały region Azji i Pacyfiku został ukończony w 2012 roku. Teraz trwa rozbudowa do globalnego pokrycia zasięgiem. W 2020 roku sieć powinna składać się z 27 satelitów na orbicie MEO, 5 na orbicie geostacjonarnej oraz 3 na orbicie geosynchronicznej.

Chiny planują jeszcze przeprowadzić w tym roku dwie misje satelitów nawigacyjnych. W listopadzie powinna polecieć kolejna para satelitów Beidou-3M, a pod koniec roku powinien być wyniesiony satelita przeznaczony na orbitę geosynchroniczną.

Był to już 28. chiński start rakietowy w tym roku. Październik jest pod względem startów z chińskiej ziemi bardzo intensywnym okresem. Już 27 października planowany jest lot prywatnej rakiety Zhuque-1, która powinna wynieść niedużego eksperymentalnego satelitę naukowo-teledetekcyjnego Weilai-1.

Źródło: Xinhua/NS

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 3B startująca z satelitami Beidou-3M z kosmodromu Xichang. Źródło: Xinhua/Liang Keyan.

Reklama