Przejdź do treści

Chińska rakieta Długi Marsz 6 umieszcza na orbicie satelity obserwacyjne Jilin-1

Z kompleksu startowego Taiyuan wystartowała we wtorek rakieta Długi Marsz 6. W swoim drugim locie wyniosła trójkę satelitów Jilin-1, które tworzyć będą pierwszą chińską komercyjną flotyllę satelitów obrazujących.

Pierwsze loty w ramach systemu Jilin miały miejsce już w 2015 roku. Wtedy rakieta Długi Marsz 2D wyniosła satelitę wysokiej rozdzielczości Jilin-1A, dwa satelity wideo Jilin-1 i eksperymentalnego satelitę teledetekcyjnego LQSat.

W styczniu tego roku na debiutującej rakiecie Kuaizhou-1A wystartował kolejny satelita obserwacyjny oznaczony Jilin-03. We wtorkowym starcie poleciała kolejna trójka satelitów tego typu: Jilin-04, Jilin-05 oraz Jilin-06.

O starcie


Najlżejsza rakieta na paliwo ciekłe nowej chińskiej linii wystartowała ze stanowiska 16. w Centrum Lotów Kosmicznych Taiyuan o 17:50 polskiego czasu. Lot przebiegł prawidłowo i rakieta umieściła trójkę satelitów na właściwej orbicie o wymiarach 530 km na 542 km i inklinacji 98 stopni.

O ładunku


Każdy z satelitów Jilin-1 waży po 95 kg i mierzy około 1m długości i szerokości. Do każdego z nich zamontowano kamerę, która może nagrywać obraz obszaru nad którym przelatuje o wymiarach klatki 4,3 km na 2,4 km i rozdzielczości 1,13 m.

Obrazy z satelitów będą dostarczane za opłatą dla podmiotów prywatnych. Obrazy te można będzie wykorzystywać w przewidywaniu i łagodzeniu skutków katastrof naturalnych, eksploracji naturalnych zasobów czy innego rodzaju obserwacji.

Kolejne dwa satelity programu polecą na rakiecie Długi Marsz 11. Do końca 2018 roku planowane jest posiadanie 16 satelitów Jilin na niskich orbitach. W przyszłej dekadzie flotylla miałaby się składać z 60 satelitów, umożliwiających czas rewizyt nad tym samym obszarem co pół godziny. Ostatecznym celem jest jednak jeszcze bardziej rozbudowana flota orbitujących statków, licząca do 2030 roku 138 satelitów. Uczyniłoby to z Jilin najpotężniejszy system obserwacji satelitarnej o tak wysokiej rozdzielczości czasowej (10 minut) i przestrzennej.

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 6 w swoim pierwszym locie w 2015 roku. Źródło: Xinhua.

Reklama