Przejdź do treści

Chiński flagowiec Długi Marsz 3B nie dociera z ładunkiem na prawidłową orbitę

W niedzielę o 18:11 polskiego czasu chińska rakieta Długi Marsz 3B wystartowała z bazy Xichang wynosząc ciężkiego satelitę telekomunikacyjnego Zhongxing-9A. Chińskie media kilka godzin po starcie potwierdziły, że rakieta nie dotarła z ładunkiem na docelową orbitę transferową do geostacjonarnej. Satelita jest podobno dużo niżej niż planowano.

Pierwsza faza lotu używająca dolnych stopni na 1,1-dimetylohydrazynę i tetratlenek diazotu przebiegła zgodnie z planem. Problemy pojawiły się podobno dopiero podczas operacji 3. stopnia na paliwo kriogeniczne. Problem był najprawdopodobniej związany z awarią systemu kontroli położenia.

Satelita Zhongxing-9A wypuszczony na znacznie niższej orbicie funkcjonuje prawidłowo i wykonał już pierwsze zadania po wypuszczeniu przez rakietę. Nie wiadomo jednak czy opłaci się wykorzystać paliwo satelity celem dużego podniesienia orbity. Obliczono, że do docelowej orbity satelita musiałby jeszcze zwiększyć o własnych siłach szybkość aż o 400 m/s, co zmniejszy czas operacji satelity o około 10 lat (planowano użytkować go przez minimum 15 lat).

Konsekwencje niepowodzenia mogą być znaczące dla chińskich planów satelitarnych. Chiny zawsze planują większość swoich startów na drugą połowę roku. Dotychczas wykonali 7 startów, a na drugą połowę roku w kolejce znajduje się kilkanaście misji. Już w połowie lipca miały lecieć kolejne satelity systemu nawigacyjnego Beidou. Dziś wiemy, że start ten będzie opóźniony do momentu wyjaśnienia wczorajszej awarii.

Zhongxing-9A jest satelitą transmisji telewizyjnej i radiowej, wyposażonym w 12 transponderów pasma Ku. Docelowo miał on operować na pozycji 101 E na orbicie geostacjonarnej. Satelita waży 5100 kg i miał pokrywać swoim zasięgiem teren Chin wewnętrznych, Hong Kong, Makau oraz Tajwan oraz wyspy na terenie Morza Południowochińskiego.

Źródło: SF101

Więcej informacji:

  • relacja z nieudanego startu (Spaceflight101)

Na zdjęciu: Długi Marsz 3B startująca z Centrum Startów Satelitarnych Xichang. Źródło: Wikimedia Commons.

Reklama