Przejdź do treści

Chiński łazik na Księżycu zarejestrował dziwny obiekt przypominający sześcian

Na zdjęciu: Obiekt zarejestrowany przez łazik Yutu-2. Źródło: CNSA

Na zdjęciu wykonanym przez księżycowy łazik widoczny jest obiekt o regularnym kształcie. Yutu-2 uda się w jego kierunku i sprawdzi, czym jest obiekt. Poza spekulacjami opartymi bardziej o fantastykę niż naukę, badacze podejrzewają, że jest to po prostu duży kamień.

Aktualnie chiński łazik księżycowy przemierza krater Von Kármán, który znajduje się po niewidocznej stronie Srebrnego Globu. Podczas przejazdu urządzenie rejestruje otaczający krajobraz i przesyła go do centrum dowodzenia misją. To właśnie tam w listopadzie, w czasie 36. dnia księżycowego misji zauważono nietypowy obiekt znajdujący się na północ od łazika.

 

Tajemniczy obiekt na powierzchni Księżyca

Nie brakuje fantastycznych hipotez dotyczących tego, czym jest zarejestrowana przez łazik struktura, jednak bez względu na nie naukowcy zamierzają zbadać i sprawdzić, czym jest, z czego jest zbudowana i dlaczego tak mocno wybija się na przeważnie płaskim w tym rejonie horyzoncie Księżyca.

Yutu-2 będzie potrzebował 2-3 ziemskich miesięcy (2-3 dni księżycowe), żeby zbliżyć się do obiektu i przeprowadzić konieczne badania i obserwacje. Do tego czasu jesteśmy skazani na domysły. Jednak już dziś nie brakuje całkiem prawdopodobnych hipotez, które tłumaczą jego pochodzenie.

Możliwe, że jest to duży głaz, który na powierzchnię Księżyca wydostał się na skutek uderzenia meteorytu. Podejrzenia te podziela Andrew Jones, amerykański dziennikarz specjalizujący się w chińskim programie kosmicznym.

Jak zauważa Jones, podobne głazy zostały zarejestrowane przez misję Chang’e-3, która została wysłana na Księżyc 8 lat temu. Zdjęcie po prawej stronie w drugim poście na Twitterze przedstawia właśnie taki kamień, który znalazł się na powierzchni na skutek silnego uderzenia innego obiektu.

Łazik księżycowy Yutu-2 wszedł w skład misji Chang’e 4, która wykonała pierwsze w historii lądowanie po niewidocznej stronie Księżyca. Sonda wylądowała na powierzchni 3 stycznia 2019 r. o godzinie 3.26 CET w miejscu u współrzędnych 45,457°S, 177,589°E. 15 stycznia 2019 Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna poinformowała o ziarnie bawełny, które wykiełkowało na pokładzie lądownika. Do tej pory jest to pierwsza roślina, która znalazła się na powierzchni Srebrnego Globu.

Łazik Yutu-2 przejechał już 186 kilometrów po powierzchni Księżyca.

 

Więcej informacji: China's Yutu 2 rover spots cube-shaped 'mystery hut' on far side of the moon

Opracował: Michał Lewandowski

Na zdjęciu: Obiekt zarejestrowany przez łazik Yutu-2. Źródło: CNSA

Reklama