Chińsko-polski satelita na orbicie księżycowej w 2018 roku

Polska będzie badać Księżyc za pomocą satelity! Pomoże w tym współpraca z Chinami - ogłosił 18 października Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przedstawił na konferencji prasowej informacje związane z wizytą w Chinach. Była mowa o wymianie studenckiej i stypendiach. Mają zostać zorganizowane wspólne przedsięwzięcia badawcze, na które Chiny przeznaczą 20 milionów dolarów. Będą to najprawdopodobniej projekty w zakresie górnictwa lub technologii kosmicznych.

Znamy też rezultaty rozmów z Chińską Agencją Kosmiczną. A są one bardzo ciekawe. W 2018 roku na orbitę wokół Księżyca ma zostać wprowadzony chińsko-polski satelita. Urządzenia znajdujące się na jego pokładzie mają zostać stworzone przez polskich naukowców. Celem projektu będą badania niewidocznej z Ziemi strony Księżyca.

Źródło: MNiSW

Na zdjęciu:
Po lewej - widok Księżyca znany z Ziemi, po prawej - niewidoczna z Ziemi strona Księżyca. Źródło: Jay Tanner - 2014 / Wikipedia