Przejdź do treści

Chiny nie zwalniają tempa. Kolejne starty rakiet

długi marsz 2C

Chiny przeprowadzają w tym roku rekordową liczbę startów rakiet orbitalnych. W ostatnich dniach w kolejnych dwóch lotach umieszczono cztery nowe satelity.


Nowy radar SAR od Chin

W czwartek 13 października 2022 roku z kosmodromu Taiyuan wystartowała rakieta Długi Marsz 2C. W udanym locie wysłała na orbitę heliosynchroniczną satelitę Huanjing 2E. Jest to pierwszy satelita drugiej generacji systemu Huan Jing, który ma dostarczać zobrazowania radarowe SAR na potrzeby reagowania na klęski żywiołowe i monitoringu środowiska. Huanjing składa się już z wielu satelitów na orbicie okołoziemskiej. W 2020 roku wysłano parę 2A i 2B, odpowiedzialną za obserwacje optyczne. Pierwsza generacja tej sieci została umieszczona na orbicie jeszcze w 2008 roku.

Huanjing 2E (znany też jako S-SAR 01) to stosunkowo mały satelita wyposażony w radar syntetycznej apertury (Synthetic Aperture Radar – SAR) zdolny do obrazowania Ziemi w paśmie radiowym z rozdzielczością do 5 m/px. Satelita został zbudowany dla ośrodka China Centre of Resources Satellite Data and Application (CRESDA) przez chińskie państwowe zakłady DFH Satellite należące do Chińskiej Akademii Technologii Kosmicznych (China Academy of Space Technology – CAST).


Kolejne satelity z nowej wojskowej serii Yaogan 36

Niecałe dwie doby później wystrzelona z kosmodromu Xichang rakieta Długi Marsz 2D wyniosła na orbitę trzy satelity tajnego przeznaczenia Yaogan 36 (02). Mianem Yaogan oznaczane są w Chinach satelity wojskowe pełniące role teledetekcyjną. Pierwsza trójka satelitów Yaogan 36 została wysłana 26 września 2022 roku. Dwa satelity z trzech zostały zbudowane w zakładach DFH Satellite należących do CAST w Pekinie, a jeden w fabryce szanghajskiej spółki SAST (Shanghai Academy of Spaceflight Technology).

yaogan 36
Start rakiety Długi Marsz 2D z kolejnym zestawem satelitów Yaogan 36. Źródło: Ying Longfei/Xinhua.

Yaogan 36 przypomina serię Yaogan 35, wysyłaną bardzo często w tym roku. Ostatni jej start przeprowadzono również z kosmodromu Xichang za pomocą rakiety Długi Marsz 2D i również we wrześniu 2022 roku. Analitycy podejrzewają, że w przypadku serii Yaogan 35 jeden ze statków (C) to satelita radarowy, a pozostałe (A i B) to satelity obrazowania optycznego. Inne teorie mówią, że może chodzić o satelity zwiadu elektronicznego (electronic intelligence – ELINT) przeznaczone do identyfikacji i lokalizacji źródeł radiowych.

Wysłane w omawianym locie satelity zajmują niemal kołowe orbity o wysokości około 500 kilometrów i inklinacji 35 stopni. Poprzednia grupa Yaogan 36 trafiła również na orbity o takich parametrach. Tego typu orbita umożliwia częste przeloty nad Tajwanem i Morzem Południowochińskim.

 

Źródło: Xinhua/NSF

Więcej informacji:

 

Opracowanie: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 2C startująca z satelitą Huanjing 2E. Źródło: Xu Chunlei/Xinhua

Reklama