Przejdź do treści

Chiny biją swój rekord liczby startów rakietowych

Chińska rakieta Długi Marsz 3B wysłała w niedzielę na orbitę dwa kolejne satelity systemu nawigacyjnego Beidou. Dwa dni później Długi Marsz 4B wyniósł satelitę obserwacyjnego wysokiej rozdzielczości Gaofen 11.

Wtorkowy start rakietowy wyrównał poprzedni rekord w liczbie startów przeprowadzonych przez Chiny w jednym roku. Jest dopiero sierpień, więc rekord ten zostanie na pewno pobity.

W niedzielę z portu kosmicznego Xichang w południowo-zachodnich Chinach poleciała rakieta Długi Marsz 3B. Na swoim pokładzie miała kolejną parę satelitów krajowego systemu nawigacyjnego Beidou. Był to już 8. i 9. ładunek nawigacyjny wysłany przez Chiny w tym roku. Satelity trafiły na średnią orbitę okołoziemską o inklinacji 55 stopni.

Docelowo flotylla Beidou ma się składać z 35 satelitów, w tym  27 na orbicie MEO, na którą trafiły ostatnie satelity. Z informacji prasowych podawanych przez chińską agencję informacyjną, do końca roku w planach jest wysłanie jeszcze 8 satelitów systemu.

Z kosmodromu Taiyuan w północno-wschodnich Chinach wystartowała z kolei rakieta Długi Marsz 4B. Jej ładunkiem był satelita obserwacyjny Gaofen 11. Ładunek należy do programu obserwacji Ziemi CHEOS, w ramach którego CHiny wysyłają na orbitę ładunki mogące pomóc w przedsięwzięciach rządowych, takich jak: planowanie urbanistyczne, rolnictwo, łagodzenie skutków klęsk żywiołowych.

Wysłany we wtorek satelita trafił na eliptyczną orbitę o wymiarach 245 km na 691 km i inklinacji polarnej 97,4 stopni. Był to 22. udany start chińskiej rakiety orbitalnej w tym roku. Poprzedni rekord w liczbie startów został ustanowiony w 2016 roku.

Źródło: SN

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 3B startująca z Centrum Lotów Sateltarnych Xichang. Źródło: Xinhua/Liang Keyan.

Reklama