Przejdź do treści

Chiny umieszczą sztuczne księżyce nad miastami

Chiński przemysł kosmiczny przygotowuje się do uruchomienia pierwszego na świecie sztucznego księżyca. Ma on pomóc w oświetlaniu miast nocą.

Chiny planują umieścić swój pierwszy sztuczny księżyc na mniej więcej stałej orbicie usytuowanej ponad miastem Chengdu, stolicą prowincji Syczuan. Ma to mieć miejsce nie później niż w 2020 roku. Jeśli uruchomienie tego dodatkowego źródła światła okaże się sukcesem, trzy kolejne, podobne obiekty zostaną wysłane w kosmos w roku 2022.

Sztuczny księżyc będzie miał powłokę zwierciadlaną, która ma odbijać światło słoneczne z powrotem na Ziemię - podobnie jak odbija je w znacznym stopniu nasz naturalny Księżyc. Ten satelita zaprojektowany w celu "uzupełnienia" światła prawdziwego Księżyca w nocy będzie jednak od niego aż ośmiokrotnie jaśniejszy. Wynika to między innymi z zaplanowanej orbity: obiekt będzie krążył w odległości około 500 kilometrów nad Ziemią, a to o wiele bliżej niż odległość 380 000 km, która dzieli nas od naturalnego Księżyca. Położenie i jasność wiązki można będzie zmieniać, a zasięg światła sztucznego księżyca może wynieść nawet kilkadziesiąt metrów.

Chiński sztuczny księżyc ma zastąpić część świateł ulicznych w obszarze miejskim, oszczędzając w ten sposób energię elektryczną. Według szacunków władz zysk ma wynieść około 174 milionów USD rocznie. Pierwszy taki księżyc będzie w dużej mierze projektem eksperymentalnym.

Lusterka zainstalowane na satelicie mają być regulowane pod względem jasności, a w razie potrzeby można je też będzie całkowicie wyłączyć. Przy dużym zachmurzeniu nieba docierające do Ziemi światło sztucznego księżyca będzie ponadto osłabione.

Trzy kolejne sztuczne księżyce będą mogły na zmianę odbijać światło słoneczne, ponieważ nie zawsze wszystkie one naraz będą usytuowane w najlepszej pozycji w stosunku do Słońca. Dzięki temu uda się być może oświetlić obszar o wielkości od około 3600 do 6400 kilometrów kwadratowych - przez 24 godziny na dobę.

Sam pomysł bywa jednak krytykowany w obawie przed szkodliwymi konsekwencjami fizjologicznymi dla ludzi i zwierząt. Chodzi o brak regularnych zmian między dniem i nocą, co może zakłócić różne wzorce metaboliczne, w tym sen. Pierwsze testy wykazały z kolei, że sztuczne wiązki światła nie będą szkodzić pracy żadnych urządzeń naziemnych czy kosmicznych, a nowy chiński satelita będzie wyglądał bardziej jak wyjątkowo jasna gwiazda niż tarcza olbrzymiego księżyca - tak przynajmniej twierdzą naukowcy zaangażowani w projekt.


Czytaj więcej:

 

Źródło: ChinaDaily, Astronomy.com

Zdjęcie: VCG

Reklama