Przejdź do treści

Chiny wysłały na orbitę satelitę do przewidywania trzęsień ziemi

img

Chiny utrzymują intensywne tempo startów rakietowych. W piątek z Jiuquan wystartowała rakieta Długi Marsz 2D z chińskim satelitą badania trzęsień ziemi i sześcioma mikrosatelitami.

Rakieta wzbiła się w powietrze o 8:51 polskiego czasu w piątek. Cały lot na orbitę o wysokości 500 km przebiegł pomyślnie i chińskie źródła od razu poinformowały o powodzeniu misji.

Sztuka prognozowania trzęsień Ziemi


Był to już 6. chiński start w tym roku i ogólnie 15. na świecie. Głównym wyniesionym ładunkiem był “sejsmo-elektromagnetyczny” satelita Zhangheng-1. Statek waży 730 kg i używa całej serii czujników cząstek i pola elektromagnetycznego do wyszukiwania w jonosferze oznak zwiastujących trzęsienia Ziemi. Satelita został zbudowany w oparciu o powszechną w Chinach platformę CAST2000 dla niewielkich, ale wymagających energetycznie ładunków.

Wykrywanie trzęsień ziemi za pomocą znaków w jonosferze jest bardzo obiecującą techniką, która może potencjalnie ratować setki ludzi rocznie. Niestety do tej pory naukowcom nie udawało się opracować skutecznych modeli przewidujących wystąpienie trzęsień. Do tej pory atmosferyczne znaki zwiastujące drżenie skorupy ziemskiej było wykrywane po fakcie w danych satelitarnych. Nadal nie są też znane dokładne mechanizmy fizyczne stojące za elektromagnetycznymi zakłóceniami występującymi przed trzęsieniem Ziemi. Chiński satelita dostarczy przez pięć lat dużą ilość danych, która pomoże zweryfikować hipotezy, wypracowane w laboratoriach na Ziemi.

Pozostałe ładunki


Poza głównym ładunkiem na orbitę trafiło 6 innych satelitów.

Ada, Maryam - 4. i 5. satelita systemu obserwacyjnego Aleph-1 firmy Satellogic. Ładunki mają masę 37 kg i będą zbierać obrazy Ziemi w wielu pasmach kolorowych (rozdzielczość 30 m) i panchromatycznie (rozdzielczość 1 m). Satelity są też wyposażone w czujniki podczerwieni umożliwiające pomiar temperatury powierzchni Ziemi.

GOMX 4A, 4B - satelity standardu CubeSat 6U demonstrujące możliwości lotu w formacji z komunikacją międzysatelitarną. Satelitami zarządzać będą: duńska firma GOMSpace, Ministerstwo Obrony Narodowej Danii i Europejska Agencja Kosmiczna.

FengMaNiu 1 - to chiński nanosatelita standardu CubeSat 3U, który sprawdzi działanie zminiaturyzowanego urządzenia do obrazowania panoramicznego. Satelity będzie mogła nasłuchiwać społeczność radioamatorów.

Shaonian Xing - prosty CubeSat edukacyjny, która ma promować wśród chińskich uczniów technologie satelitarne i zapoznawać je z operacjami związanymi z prowadzeniem misji satelitarnej.

Źródło: Xinhua/SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 2D startująca z Jiuquan z satelitą Zhangheng-1 i dodatkowymi satelitami. Źródło: Xinhuanet.

Reklama