Przejdź do treści

Chiny wysyłają kolejną parę satelitów nawigacyjnych Beidou 3M

img

Z kompleksu startowego LC2 w Centrum Startów Satelitarnych Xichang w Chinach wystartowała rakieta Długi Marsz 3B z kolejną parą satelitów nawigacji Beidou.

Na szczycie rakiety znajdowała się para satelitów przeznaczonych na średnią orbitę okołoziemską MEO: Beidou 3M-3 oraz Beidou 3M-4. Rakieta wystartowała po 6 rano czasu polskiego.

O ładunkach


Trwa trzecia faza rozbudowy flotylli chińskich satelitów nawigacyjnych. W jej ramach system zyska globalny zasięg do 2020 roku. Docelowo Chińczycy planują umieścić 27 satelitów na średniej orbicie, 5 na orbicie geostacjonarnej i 3 na orbitach geosynchronicznych.

Więcej o systemie nawigacyjnym Beidou

W tym roku statki Beidou leciały już z Ziemi. 12 stycznia ta sama rakieta wyniosła parę Beidou 3M-7 i Beidou 3M-8. W listopadzie ubiegłego roku odbył się również start na średnią orbitę, wtedy trafiły na nią statki desygnowane: Beidou 3M-1 oraz Beidou 3M-2.

Chiny kontynuują intensywne tempo wysyłki satelitów nawigacyjnych. W marcu powinniśmy być świadkami kolejnego startu z parą satelitów Beidou 3M-5 i Beidou 3M-6.

Wszystkie satelity nowej generacji Beidou 3M ważą po 1014 kg i mają wymiary 2,25 x 1,0 x 1,22 m. Podobnie jak konkurencyjne systemy, chiński będzie udostępniał dwa tryby nawigacji: publiczny o mniejszej dokładności i autoryzowany dla wojska oraz instytucji rządowych.

Podsumowanie


Był to już 7. start chińskiej rakiety orbitalnej w tym roku. Chiny prowadzą pod tym względem i są przed Stanami Zjednoczonymi (5 startów) oraz Japonią (2 starty). Był to zarazem 18. start orbitalny w tym roku.

Wczoraj nie udało się wystartować rosyjskiej rakiecie Sojuz, która miała wynieść statek zaopatrzeniowy Progress do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Sekwencję startową przerwano sekundy przed planowanym odpaleniem silników.

Więcej o planowanym locie Progress MS-08

 

Więcej informacji:

Źródło: NSF

Na zdjęciu: Długi Marsz 3B w poprzednim starcie rakietowym z satelitami Beidou 3M (12 stycznia 2017). Źródło: Xinhuanet.

Reklama