Przejdź do treści

Chiny wysyłają kolejną trójkę satelitów wosjkowych Yaogan 30

Rakieta Długi Marsz 2C wystartowała w piątek z kosmodromu Xichang w południowo-zachodnich Chinach wynosząc potrójny ładunek wojskowych satelitów rozpoznawczych serii Yaogan 30.

Start nastąpił o 19:10 polskiego czasu w piątek. Dwustopniowa rakieta wyniosła już drugą w tym roku grupę satelitów, które służą najprawdopodobniej do zwiadu elektronicznego. Ładunki zostały umieszczone na niskiej orbicie o wysokości 600 km.

O ładunku


Jest to już druga grupa ładunków serii Yaogan 30. Pierwsze trzy satelity flotylli poleciały przy pomocy rakiety Długi Marsz 2C we wrześniu. Yaogan to ogólna nazwa na wojskowe satelity zwiadowcze Chin. Należą do nich satelity przeznaczenia obserwacji optycznej, radarowej i elektronicznej.

Po ustabilizowaniu swoich pozycji pierwsza grupa Yaogan 30-01 ustawiła się na orbicie prawie kołowej (około 600 km wysokości) i inklinacji 35 stopni. Satelity są od siebie równo odseparowane (kątowo o 120 stopni). Ładunki wysłane w piątek trafiły na orbitę o tej samej inklinacji, ale innej płaszczyźnie, dzięki czemu kolejne satelity programu zmniejszają czas pomiędzy wizytami nad danym obszarem.

Podsumowanie


Był to 14. chiński start orbitalny w tym roku (13. udany). Chiny plasują się w 2017 roku na 3. miejscu na świecie pod względem liczby startów. W chwili publikacji tego artykułu na pierwszym miejscu zestawienia są Stany Zjednoczone (27 startów), a na drugim Rosja (17 startów).

Źródło: SFN

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 2C startująca z Xichang z trójką satelitów wywiadowczych Yaogan 30-02. Źródło: Xinhua.

Reklama