Przejdź do treści

Chiny wysyłają na orbitę satelitę oceanicznego Haiyang 1D

img

Rakieta Długi Marsz 2C wystartowała z kosmodromu Taiyuan, wynosząc na orbitę satelitę obserwacji oceanów Haiyang 1D.

Start został przeprowadzony w środę, 10 czerwca. Rakieta wystartowała o 20.31 czasu polskiego. Jej lot przebiegł pomyślnie i ładunek misji został wypuszczony na docelowej orbicie.

Satelita waży prawie 450 kilogramów. Został wyposażony w pięć instrumentów, które pozwolą mu badać kolor oceanu, temperaturę powierzchni, rejestrować obraz wód przy wybrzeżach oraz śledzić statki morskie za pomocą odbiornika AIS. Jest to już czwarty z serii satelitów oceanicznych Haiyang 1. Poprzednio Chiny wysłały w 2018 roku satelitę Haiyang 1C, który dysponował podobnym zestawem przyrządów.

W tym locie rakiety Długi Marsz 2C zastosowano dodatkowe struktury dla owiewiek chroniących ładunek podczas lotu. Test miał na celu sprawdzić, jak taka owiewka może przetrwać i zachować kształt podczas powrotu na Ziemię. Obecnie amerykańska firma SpaceX wykonuje próby odzyskiwania owiewek, które z racji wykorzystywanych materiałów stanowią istotną część kosztów rakiety.

Chiny oficjalnie nie wskazują celu tych testów, ale można się domyślać, że próby są prowadzone dla projektów odzyskiwalnych rakiet. W 2019 roku ten sam typ rakiety Długi Marsz 2C został wyposażony w stabilizator kratownicowy – podobny do tego używanego w dolnych członach rakiety Falcon 9 do wykonywania kontrolowanego lądowania.

Był to trzynasty start orbitalny Chin w 2020 r. Państwo Środka chce wykonać w tym roku aż czterdzieści lotów rakietowych.

 

Na podstawie: SN/NSF

Opracowanie: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 2C startująca z satelitą Haiyang 1D. Źródło: Zheng Taotao/Xinhua.

 

 

 

Reklama