Przejdź do treści

Chiny zakończyły budowę globalnej sieci nawigacyjnej Beidou

img

Chiny wysłały 23 czerwca na orbitę ostatniego satelitę systemu nawigacyjnego Beidou, kończąc tym samym trwającą dekadami budowę globalnej sieci satelitarnej.

Rakieta Długi Marsz 3B wystartowała 23 czerwca o 3:43 czasu polskiego z kosmodromu Xichang. Lot przebiegł pomyślnie i po około 25 minutach satelita Beidou 3 G3Q trafił na wstępną orbitę.

Transmisja była wyjątkowo transmitowana na żywo przez państwową telewizję CCTV. To rzadkość, bo większość chińskich startów rakietowych, a szczególnie tych wojskowych odbywa się bez publicznej wiadomości, a oficjalne komunikaty prasowe pojawiają się dopiero po udanym locie. To podkreśla wyjątkową wagę tego startu. Wysłany satelita Beidou 3 G3Q bazuje na platformie satelitarnej DFH-3B i waży około 4600 kg.

Chiński system nawigacji Beidou to odpowiednik innych globalnych sieci – amerykańskiego systemu GPS, rosyjskiego GLONASS lub europejskiego Galileo. Chiny znajdowały się w fazie rozwoju 3. generacji tego systemu, zapewniającego globalny dostęp do sygnału pozycjonującego.

Pierwsza generacja zaczęła powstawać pod koniec lat 90. Od 2000 r. zaczęto wysyłać pierwsze satelity, które dawały sygnał pozycjonujący dla Chin. Druga generacja, której budowę zakończono w 2012 r. dawała już nawigację dla większego regionu Azji i Pacyfiku. Beidou-3 to już globalna sieć.

Żeby sygnał nawigacyjny Beidou był dostępny na całym świecie potrzebnych jest 30 działających satelitów – 24 na średniej orbicie okołoziemskiej MEO i 6 na orbitach geosynchronicznych (3 na orbicie geostacjonarnej i 3 na pochylonych orbitach).

W grudniu 2019 r. wysłano ostatniego potrzebnego satelitę na orbitę MEO. W ubiegłym roku wysłano też ostatnie satelity na orbitę geosynchroniczną. Ostatnim potrzebnym satelitą był wysłany właśnie satelita G3Q przeznaczony na równikową orbitę geostacjonarną.

System nawigacyjny Beidou podobnie jak jego amerykański odpowiednik udostępnia sygnał cywilny i dokładniejszy sygnał wojskowy. Jak podaje agencja Xinhua ponad 70% smartfonów w Chinach jest wyposażona w odbiorniki kompatybilne z sygnałem pozycjonującym tej sieci, a z jej usług korzysta już ponad połowa państw na całym świecie.

Był to 40. udany start rakiety orbitalnej na świecie w 2020 r. Do tej pory najwięcej, bo po 15 prób startów przeprowadziły Chiny i USA. Ale dwie chińskie rakiety doznały awarii podczas lotu. W tej chwili trwają pracę rozbudowy również innych sieci nawigacyjnych. Stany Zjednoczone planują do 2023 roku zakończyć modernizację sieci GPS satelitami 3. serii, jeden z tych startów za pomocą rakiety Falcon 9 ma się odbyć już 30 czerwca. Europa także uruchomiła w 2016 r. system nawigacji Galileo. Rosja wysyła teraz satelity GLONASS serii M. Ostatni start był przeprowadzony 16 marca br.

 

Na podstawie: Xinhua/SN

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 3B startująca z Xichang z satelitą Beidou 3 G3Q. Źródło: Hu Xujie/Xinhua.

 

 

Reklama