Przejdź do treści

Ciekawe astronomiczne miejsca w Polsce - koniec konkursu za tydzień

Przewodnik astronomiczny po Polsce - baner

Do końca marca trwa konkurs na wyszukiwanie ciekawych miejsc i budynków związanych z astronomią. Można startować w dwóch kategoriach: otwartej oraz dla szkół.

"Przewodnik astronomiczny po Polsce" - taki tytuł nosi konkurs prowadzony przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). Termin przyjmowania zgłoszeń mija 31 marca 2023 r.

Zadanie konkursowe jest proste: znaleźć miejsce lub budynek związane z astronomią, opisać je, sfotografować i przesłać zgłoszenie. Można także filmować ciekawe miejsca. Kategorie mogą być bardzo różne, od obserwatoriów, planetariów, teleskopów, po zegary słoneczne, ulice imienia astronomów i inne obiekty.

Konkurs podzielono na dwie kategorie. Jedna jest otwarta dla wszystkich, a druga dotyczy szkół. W obu przewidziano atrakcyjne nagrody, takie jak vouchery na zakup sprzętu astronomicznego, wejściówki do planetariów i muzeów, prenumerata "Uranii", kosmiczne gadżety.

Szczegóły na temat konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się pod adresem https://konkurs.astroturystyka.pl.

Organizatorem konkursu jest PTA. Kategoria dla szkół uzyskała wsparcie od Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” (projekt pt. „Przewodnik astronomiczny po Polsce”). Z kolei kategoria otwarta jest wspierana przez dofinansowanie z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego (projekt pt. „Astronomical Guide to Visegrad Countries”). Patronatu medialnego udzieliły „Urania – Postępy Astronomii” oraz Astronarium.

Podobne konkursy prowadzone są także w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech, w ramach tworzenia „Przewodnika Astronomicznego po Krajach Grupy Wyszehradzkiej”. Polacy mogą brać udział również w konkursach w tych trzech krajach, jeśli posiadają materiały dotyczące obiektów i miejsc znajdujących się na ich terytorium. W odróżnieniu od konkursu polskiego nie ma tam osobnej kategorii dla szkół. Informacje o konkursach czeskim, słowackim i węgierskim można znaleźć na stronie https://contest.astro-tourism.org.

Konkurs towarzyszy powstawaniu "Przewodnika astronomicznego po Polsce". Jest on aktualnie przygotowywany przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Będzie turystycznym przewodnikiem przestawiającym różnorodne miejsca w naszym kraju mające związek z astronomią i eksploracją kosmosu. Książkowe wydanie przewodnika ukaże się we wrześniu 2023 roku. Będzie też wersja online i aplikacja mobilna.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

 

Reklama