Przejdź do treści

Polecamy na prezent

Co nowego w dziale Fantastyka naukowa?

Czysta kartka papieru i dwa pióra

Zapraszamy do przeczytania kolejnych opowiadań science-fiction, które niedawno ukazały się na Portalu Uranii w dziale „Fantastyka naukowa” oraz do zapoznania się z postaciami Autorów. Zachęcamy również do nadsyłania własnych prac na konkurs literacki Uranii Nowe Dzienniki Gwiazdowe.

 

Mój syndrom Kesslera

Mój syndrom Kesslera” to opowiadanie autorstwa Mateusza Wyszyńskiego, które ukazało się drukiem w Uranii nr 4/2024. Opowiadanie to porusza bardzo aktualny temat niefrasobliwej eksploracji naszej najbliższej przestrzeni kosmicznej i katastrofy, która może wydarzyć się na naszych oczach.

Pan Mateusz ukończył studia pierwszego stopnia na kierunku Astronomia na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2014 roku pracuje w Planetarium Centrum Nauki Kopernik, gdzie tworzy i prowadzi pokazy dla publiczności. Działa w social mediach pod nickiem Mataj Fiction. Jego opowiadania wyróżniano w konkursach m. in: „Wiedźmy” (Fabryka Słów); Snuj Story 2023; IV Edycji konkursu Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej. Poza prozą, pisze teksty dla swojej kapeli metalowej. Uwielbia podróże, szachy, psy i wspinaczkę sportową.

Mateusz Wyszyński

Na zdjęciu: Mateusz Wyszyński, autor opowiadania „Mój syndrom Kesslera”. Źródło: zbiory własne Autora.

 

Sztuka ucieczki

Sztuka ucieczki” to opowiadanie autorstwa Daniela Tamkuna, które ukazało się drukiem w Uranii nr 5/2024. W tej krótkiej formie literackiej Autor zawarł wiele spostrzeżeń, które mogą pobudzić do refleksji nad tak abstrakcyjnymi pojęciami jak istnienie, przeżywanie, jak również ewolucja cywilizacji. O sobie pan Daniel mówi:

Z zawodu jestem muzykiem, od lat zajmuję się zarządzaniem projektami, w przeszłości uczyłem angielskiego i pracowałem przy tłumaczeniach. Interesuję się głównie literaturą, w tym komiksem i gram na instrumentach. Moje prace literackie można znaleźć w kilku antologiach konkursowych. Z pochodzenia gdańszczanin, od kilkunastu lat mieszkam w Mińsku Mazowieckim.

Daniel Tamkun

Na zdjęciu: Daniel Tamkun, autor opowiadania „Sztuka ucieczki”. Źródło: zbiory własne Autora.

 

28 000 groszy praskich

28 000 groszy praskich” to opowiadanie Sylwii Kozłowskiej. Ta praca jeszcze bardziej koncentruje się na zagadnieniu postrzegania świata i wstrząsu, którego można doznać lądując w środku innej, niekoniecznie „obcej” cywilizacji. O sobie pani Sylwia mówi:

Aktualnie jestem studentką studiów pisarskich na Uniwersytecie Szczecińskim oraz informacji naukowej i bibliotekoznawstwa Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu.  Posiadam także dyplom zawodowego plastyka ze szczecińskiej szkoły policealnej ,,Top- Art’’. Poza tym, staram się, o ile to możliwe, uczestniczyć w życiu kulturalnym. W związku z czym nie jest mi obcy świat kina, literatury czy teatru. Sama astronomia, również leży w kręgu moich zainteresowań. Moja sympatia do tej dziedziny nauki ukształtowała się podczas oglądania od najmłodszych lat filmów dokumentalnych o tematyce naukowej oraz ekranizacji science-fiction. Poza tym, stale udoskonalam swój warsztat i ważne jest dla mnie bycie osobą kompetentną oraz konsekwentną w swoich działaniach.   

Sylwia Kozłowska

Na zdjęciu: Sylwia Kozłowska, autorka opowiadania „28 000 groszy praskich”. Źródło: zbiory własne Autorki.

 

Autoportret Kopernika

Autoportret Kopernika” to opowiadanie autorstwa Izabeli Skrzypkowskiej, które podkusza do niesubordynacji, a w każdym razie pokazuje jej pozytywne strony oraz przypomina, że nieznane dzieła wielkich mistrzów można odkryć w niejednej niepozornie wyglądającej szafie (por. odkrycie nieznanego dzieła Fryderyka Chopina o którym dowiedzieliśmy się w październiku br.; link)

Pani Izabela jest absolwentką kierunków Zarządzania i Anglistyka. Pracuje jako nauczyciel akademicki oraz księgowa. Ukończyła też studia podyplomowe z pedagogiki, dietetyki, a także kursy projektowania wnętrz, programowania w języku JAVA i księgowości. Jest miłośniczką wszystkiego co piękne, a zatem nauki (biologia, chemia, medycyna) oraz kultury w wielu jej przejawach (historia sztuki, filozofia, literatura, języki obce, muzyka - szczególnie klasyczna, chóralna, elektroniczna i jazz) oraz pięknych relacji międzyludzkich. W wolnych chwilach uczy się języków obcych i gry na pianinie.

 

Izabela Skrzypkowska

Na zdjęciu: Izabela Skrzypkowska, autorka opowiadania „Autoportret Kopernika”. Źródło: zbiory własne Autorki.

Dodała: Joanna Molenda-Żakowicz

 

Zdjęcie ilustracyjne: Kelly Sikkema / Unsplash
  

Reklama